Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարեւոր է ոչ միայն Հայաստանի, հայ ժողովրդի, այլեւ՝ միջազգային հանրության համար՝ կանխարգելելու մարդկության դեմ նոր հանցագործությունները, նոր ցեղասպանությունները: Այդ մասին ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը բրազիլական «Էստադաո» թերթին տված հարցազրույցում։
Ըստ ԱԳ նախարարի, սա է պատճառը, որ Հայոց ցեղասպանության, ինչպես նաեւ այլ ցեղասպանությունների ճանաչումն ու դատապարտումը չափազանց կարեւոր է: Թերեւս հնարավոր կլիներ կանխել մարդկության դեմ իրականացված նման այլ հանցագործությունները, եթե հարյուր տարի առաջ Հայոց ցեղասպանությունը պատշաճ կերպով ճանաչվեր եւ դատապարտվեր:
Հարցին, թե ինչին մենք ականատես ենք մեր օրերում, հնարավոր էր խուսափել, Նալբանդյանը պատասխանել է. «Կարծում եմ՝ այո: Հայոց ցեղասպանությունից հետո աշխարհն ականատես եղավ Շոային, Ռուանդայում, Կամբոջայում, Դարֆուրում եւ այլ վայրերում իրականացված ցեղասպանությունների: Միջազգային հանրությունը պետք է միավորի ջանքերը` մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կանխարգելման նպատակով: Մարտի 27-ին Ժնեւում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում ընդունվեց Հայաստանի նախաձեռնած՝ Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձեւ, որը համահեղինակեցին 72 պետություն, այդ թվում նաեւ` Բրազիլիան: Բանաձեւն ընդունվեց կոնսենսուսով: Գրեթե յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ մենք նախաձեռնում ենք նմանատիպ բանաձեւ` նպատակ ունենալով կատարելագործելու կանխարգելման տարբեր մեխանիզմները: Կարեւոր է, որ բանաձեւն ընդունվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման նախօրեին»:
«Այս ապրիլին Եվրոպական խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունեց հատուկ բանաձեւ` հստակ ուղերձով: Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Եվրոպական խորհրդարանը ճանաչում է այն, սակայն նոր բանաձեւը պարունակում է հստակ եւ պարզ ուղերձ Թուրքիային` առերեսվելու սեփական անցյալի հետ, ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը եւ, այդպիսով, ճանապարհ հարթելու հայ եւ թուրք ժողովուրդների միջեւ իրական հաշտեցման համար:
Շատ կարեւոր է, որ նորանոր երկրներ են ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը։ Կցանկանայի հատուկ մատնանշել Գերմանիայի եւ Ավստրիայի կողմից իրականացված քայլերը. առաջինը՝ նախագահի, իսկ մյուսը՝ խորհրդարանի մակարդակներով։ Նկատի ունեմ Գերմանիայի Նախագահի եւ Ավստրիայի խորհրդարանի հայտարարությունները, որոնք պարունակում են ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության, այլ նաեւ հարյուր տարի առաջ տեղի ունեցածի համար պատասխանատվության իրենց մասնաբաժնի ճանաչում: Եվ մինչ Գերմանիան եւ Ավստրիան խոսում են պատասխանատվության իրենց բաժնի մասին, Թուրքիան՝ Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդը, շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը»,- նշել է Նալբանդյանը՝ բարձր գնահատելով Բրազիլիայի Սենատի կողմից ընդունված բանաձեւը։

The recognition of the Armenian Genocide is important not only for Armenia or the Armenian nation, it is important for the international community to prevent new crimes against humanity, new genocides.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia, Edward Nalbandian, noted the above-said in an interview with Brazilian newspaper Estadão.
As per the FM, this is why the recognition and condemnation of the Armenian Genocide, as well as of other genocides, is of utmost importance.
“Maybe it would be possible to prevent other crimes against humanity if the Armenian Genocide was duly recognized and condemned hundred years ago,” Nalbandian added.
To the query on whether he thinks some things we have seen already nowadays could be avoided, the Armenian FM responded: “Yes, I think so. After the Armenian Genocide the world witnessed Shoa, Genocides in Rwanda, Cambodia, Darfur, other places. The international community has to unite efforts to prevent new crimes against humanity. On March 27th the new resolution on Genocide prevention, initiated by Armenia, was adopted in the UN’s Human Rights Council in Geneva, co-authored by 72 countries, including Brazil. And the resolution passed by consensus. Almost every two years we are initiating such resolutions with the aim to consolidate different mechanisms of prevention. It is important that the resolution was adopted on the eve of the commemoration of the Centennial of the Armenian Genocide.
“This April the European Parliament adopted a special resolution on the Centennial of the Armenian Genocide with a strong message. This was not the first time that the European Parliament recognizes it, but the new resolution contains a very clear and strong message to Turkey to come to terms with its past, to recognize the Armenian genocide and thus pave the way for a genuine reconciliation between Turkish and Armenian peoples.
“It is very important that new countries are recognizing the Armenian Genocide. Here I would like to emphasize very important steps made by Germany and Austria: the first on the level of President and second on the level of Parliament. I mean statements of German President and the Austrian parliament, not only recognizing the Armenian Genocide, but also mentioning their part of responsibility for what has happened 100 years ago. While Germany and Austria are talking about their part of responsibility, Turkey - the successor of the Ottoman Empire continues to its policy of denial.”