Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը դիմել է Բաքվում օտարերկրյա դիվանագետներին՝ կոչ անելով մասնակցել Ադրբեջանում քաղբանտրակյալների դատավարություններին:
«Կոչ ենք անում ԱՄՆ-ին եւ մյուս երկրներին՝ իրենց դեսպաններին կամ այլ բարձրաստիճան դիվանագետներին ուղարկել մասնակցելու Ադրբեջանում իրավապաշտպանների նկատմամբ ընթացող դատական գործընթացներին»,-ասել է կազմակերպության ղեկավար Մարկ Լագոնը, հաղորդում է contact.az-ը:
«Դեսպան Ռոբերթ Սեքութան եւ մյուս դեսպանները կարող են լուրջ աջակցություն  ցուցաբերել Ադրբեջանի իրավապաշտպաններին՝ մասնակցելով այդ քաղաքական գործընթացներին: Մենք նաեւ կոչ ենք անում ԱՄՆ-ին եւ մյուս երկրներին դատապարտել այդ գործընթացները՝ դրանց կեղծավոր, քաղաքական բնույթի համար, որոնք խեղդում են այլակարծությունն Ադրբեջանում եւ թաքցնում կառավարության կոռուպցիան:
Քաղբանտարկյալների նկատմամբ մեղադրանքները պետք է հանվեն, եւ նրանք բոլորը պետք է ազատ արձակվեն»,-ասված է հայտարարությունում:

Freedom House has called on the United States and other nations to send ambassadors or other high-ranking officials to attend the pending trials of imprisoned human rights defenders in Azerbaijan.
“U.S. Ambassador Robert Cekuta and other nations’ ambassadors can send a strong message of support for Azerbaijan’s human rights defenders by attending these politically motivated proceedings, ” said Mark P. Lagon, president of Freedom House.
“We also urge the United States and other governments to condemn these trials for what they are – farcical, politically motivated attempts to silence dissent in Azerbaijan and hide government corruption. The charges filed against political prisoners should be dropped, and all political prisoners should be immediately released.”