Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը դիմել է Բաքվում օտարերկրյա դիվանագետներին՝ կոչ անելով մասնակցել Ադրբեջանում քաղբանտրակյալների դատավարություններին:
«Կոչ ենք անում ԱՄՆ-ին եւ մյուս երկրներին՝ իրենց դեսպաններին կամ այլ բարձրաստիճան դիվանագետներին ուղարկել մասնակցելու Ադրբեջանում իրավապաշտպանների նկատմամբ ընթացող դատական գործընթացներին»,-ասել է կազմակերպության ղեկավար Մարկ Լագոնը, հաղորդում է contact.az-ը:
«Դեսպան Ռոբերթ Սեքութան եւ մյուս դեսպանները կարող են լուրջ աջակցություն  ցուցաբերել Ադրբեջանի իրավապաշտպաններին՝ մասնակցելով այդ քաղաքական գործընթացներին: Մենք նաեւ կոչ ենք անում ԱՄՆ-ին եւ մյուս երկրներին դատապարտել այդ գործընթացները՝ դրանց կեղծավոր, քաղաքական բնույթի համար, որոնք խեղդում են այլակարծությունն Ադրբեջանում եւ թաքցնում կառավարության կոռուպցիան:
Քաղբանտարկյալների նկատմամբ մեղադրանքները պետք է հանվեն, եւ նրանք բոլորը պետք է ազատ արձակվեն»,-ասված է հայտարարությունում:

Правозащитная организация Freedom House обратилась к иностранным дипломатам в Баку с призывом участвовать в судебных процессах над политзаключенными в Азербайджане.
«Призываем США и другие страны посылать своих послов или иных высокопоставленных дипломатов на продолжающиеся судебные процессы над правозащитниками в Азербайджане», - сказал глава организации Марк Лагон, сообщает contact.az.
«Посол Роберт Секута и другие послы могли бы выразить серьезную поддержку правозащитникам Азербайджана, присутствуя на этих политических процессах.
Мы также призываем США и другие страны осудить эти процессы за их лицемерие, политический характер, попытки задушить инакомыслие в Азербайджане и скрыть коррупцию правительства.
Обвинения против политзаключенных должны быть сняты и все они немедленно освобождены», - сказано в заявлении.