Ֆրանսիական ընկերությունները պլանավորում են օգնել Իրանին վառելիքային արդյունաբերության սարքավորումների արտադրության գործում եւ ընդհանուր առմամբ ընդլայնել իրենց մասնակցությունն այս ոլորտում։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեն Ֆրանսիայի արտգործնախարար Լորան Ֆաբիուսի հետ ունեցած հանդիպման ավարտին։
«Ֆրանսիական ընկերությունները պատրաստվում են զգալի մասնակցություն ունենալ Իրանի նավթաքիմիական արդյունաբերության ոլորտում եւ շարունակել իրենց գործունեությունը ներդրումային եւ ֆինանսական ուղղությամբ։ Իրանական եւ Ֆրանսիական ընկերությունները պլանավորում են համագործակցել Իրանի վառելիքային արդյունաբերության համար ֆրանսիական ապրանքանիշերով սարքավորումներ արտադրելու ոլորտում»,- մեջբերում է Զանգանեի խոսքը իրանական Press TV հեռուստաալիքը։
Թեհրանում կայացած բանակցությունների ավարտին նախարարը նաեւ ողջունել է հանքավայրերի համատեղ մշակման գործում Total ընկերության մասնակցությունը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։

Компании Франции планируют помочь Ирану в производстве оборудования для топливной промышленности, а также в целом расширить свое участие в этой отрасли в свете подписания соглашения по ядерной программе, заявил министр нефти ИРИ Бижан Зангане по итогам встречи с главой МИД Франции Лораном Фабиусом.
«Французские компании собираются иметь заметное присутствие в иранской нефтехимической промышленности, а также продолжить свою деятельность по инвестиционному и финансовому направлению. Иранские и французские компании планируют сотрудничать в производстве оборудования для иранской топливной промышленности под французскими марками, которое также будет экспортироваться в страны региона», — цитирует Зангане иранский телеканал Press TV.
По итогам переговоров в Тегеране министр также приветствовал участие компании Total в совместной разработке месторождений. По его словам, теперь в сотрудничестве с французским топливным гигантом должна открыться новая глава, передает РИА Новости.