Բելգիայի արքայազն Ամեդեոն զրկել է իրեն արքայական գահի ժառանգորդությունից՝ ամուսնանալով առանց իր միապետ քեռու՝ Բելգիայի թագավոր Ֆիլիպի, թույլտվության, հաղորդում է RTBF-ն:
Միապետի հարազատ քրոջ՝ արքայադուստր Աստրիդի  29-ամյա  որդին 2014 թվականի հուլիսին ամուսնացել է Լիլի Ռոսբոխ ֆոն Վոլկենշտայնի հետ:
Բելքիական օրենքներով, միապետի սերունդները հարսանիքից առաջ պետք է ստանան թագավորի պաշտոնական համաձայնությունը: Հակառակ դեպքում՝ զրկվում են գահաշառանգի իրենց իրավունքներից:
Նշվում է, որ հարսանիքին Պիլիպ թագավորը ներկա է եղել: Երիտասարդ զույգն այդ իրադարձությունները նշել է Իտալիայում, հաղորդում է «АиФ»-ը:

Бельгийский принц Амедео лишил себя права наследования королевского престола, женившись без разрешения своего монаршего дяди — короля бельгийцев Филиппа, сообщает RTBF.
29-летний сын родной сестры монарха — принцессы Астрид — в июле 2014 года женился на  Лили Росбох фон Волькенштайн. По бельгийским законам, потомки монарха перед свадьбой должны получить официальное разрешение на брак от короля. В противном случае лишаются права престолонаследия. Отмечается, что на самой свадьбе король Филипп присутствовал. Молодая пара отмечала это событие в Италии, передает «АиФ»