Մոլդովայի ոստիկանությունը հուլիսի 31-ի երեկոյան Քիշնեւում վերացրել է գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացման դեմ բողոքող ցուցարարների վրանային ճամբարը: Դա արվել է այն բանից հետո, երբ Քիշնեւի վերաքննիչ պալատը անօրինական է համարել գործարար, Դեմոկրատական կուսակցության փոխնախագահ Վլադիմիր Պլախոտնյուկի տան մոտ ճամբար կազմակերպելը:
Մի քանի տասնյակ ցուցարարներ մնացել են ակցիայի վայրում: «Մենք ամեն օր գալու ենք այստեղ, մինչեւ չեղյալ հայտարարվի սակագների բարձրացման որոշումը»,-ասել է ցույցի կազմակերպիչներից մեկը՝ «Կարմիր բլոկ» կուսակցության առաջնորդ Գրիգորի Պետրենկոն:
Պլախոտնյուկի տան մոտ բողոքի ակցիան սկսվել է նախորդ շաբաթվա վերջին:
Հուլիսի 31-ին Monitorul Oficial պետական պաշտոնական պարբերականը հրապարակել է Էներգետիկ ոլորտի կարգավորման ազգային գործակալության որոշումը, որով գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագները բարձրանում են մոտ 15 տոկոսով:
«Մոլդովագազ» ընկերությունը, որը ռուսական «Գազպրոմի» դուստր ձեռնարկությունն է, պահանջել է սակագները բարձրացնել 51 տոկոսով, սակայն այն բարձրացվել է միայն 15 տոկոսով:

Полиция Молдовы вечером 31 июля снесла в Кишиневе палаточный лагерь протестующих против повышения тарифов на газ и электроэнергию. Это было сделано после того, как Апелляционная палата Кишинева признала незаконной установку палаток возле дома бизнесмена, вице-председателя Демократической партии Владимира Плахотнюка.
Несколько десятков протестующих остались на месте акции. «Мы будем приходить сюда каждый день, пока решение об увеличение тарифов не отменят», — приводит ТАСС слова одного из организаторов, лидера партии «Красный блок» Григория Петренко.
Акция возле дома Плахотнюка началась в конце прошлой недели.
31 июля в государственном официальном издании Monitorul Oficial было опубликовано постановление Национального агентства по регулированию в энергетике (НАРЭ) о повышении тарифов на газ и электроэнергию в стране в среднем на 15 процентов. Нынешний рост НАРЭ объясняет девальвацией лея.
Решение о росте тарифов было принято 18 июля, но не публиковалось в Monitorul Oficial и не вступало в силу. После того, как оно было принято, в стране прошел ряд митингов.
АО «Молдовагаз» — «дочка» «Газпрома» требовала от НАРЭ поднять тарифы на 51 процент. Но регулятор выполнил ее просьбу лишь частично в связи с понижением закупочной цены.