ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի գլխավոր տնօրենը վճռականորեն դատապարտել է Սիրիայի Էլյ Կարյատեյն քաղաքում գտնվող Մար Էլիան եկեղեցու ավիրումը: Այդ եկեղեցին Սիրիայի քրիստոնեական համայնքի ուխտագնացության հիմնական վայրերից մեկն է, որտեղ սուրբ Էլիանին նվիրված  ամենամյա տոնակատարության ժամանակ հազարավոր մարդիկ են հավաքվում:
«Սիրիայի մշակութային ժառանգության միտումնավոր գնդակոծությունները եւ սիստեմատիկ ավիրումը հասել են աննախադեպ մակարդակի»,- հայտարարել է գլխավոր տնօրենը: « Մար Էլիան եկեղեցու փլուզումը լուրջ կորուստ է ամբողջ տարածաշրջանի, ամբողջ  աշխարհի կանանց ու տղամարդկանց համար»:
«Անհրաժեշտ է  վերջ տալ ԻՊ կողմից իրականացվող այս մշակութային զտումներին: Սիրիայի հսկայական բազմազանությունը արտացոլող համայնքների հետապնդումը, ինչը ուղեկցվում է հարուստ մշակույթ ունեցող Սիրիայի որոշ ամենապաշտամունքային օբյեկտների սիստեմատիկ ավիրումներով, վկայում են ատելության ու օտարացման գաղափարախոսության մասին:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գլխավոր քարտուղարի հայտարարության համաձայն ՝ քաղաքացիական բնակչության ու փոքրամասնությունների խմբերի, ինչպես նաեւ նրանց ժառանգության վրա կատարված հարձակումները մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումներ են: Նման գործողությունները դիտարկվում են որպես ռազմական հանցագործություններ, իսկ մեղավորները պետք է պատասխանատվություն կրեն: ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ն  աջակցում է   Սիրիայի ժողովրդին ՝ իր ժառանգությունը պահպանելուն ուղղված ջանքերում: Այդ ժառանգությունը ոչ միայն Սիրիայի,  այլեւ ամբողջ մարդկության ժառանգությունն է»,- հայտարարել է գլխավոր տնօրենը: Լրատվամիջոցների հաղորդագրություններով ՝ ԻՊ խմբավորումը հրապարակել է մի տեսագրություն, որում պատկերված է եկեղեցու սրբապղծումը եւ հետագա ավիրումը, նաեւ Ք.Հ 3-րդ դարում նահատակված  սուրբ Էլիանի աճյունի արտաշիրմումը: Եկեղեցին գտնվում է Էլյ Կարյատեյն քաղաքում ՝ Փալմիրայից հարավ-արեւմուտք եւ Հոմսից հարավ-արեւելք:
Մար Էլիան եկեղեցու հիմնական շենքը կառուցվել է 1938 թ, բայց դրա շենքի հին ֆունդամենտում    Մար Էլիանի 5 –րդ դարի դամբարան կա: Այս բարբարոսական ակտը կատարվել է այն նույն ժամանակահատվածում, երբ լրատվամիջոցները հայտնում էին ԻՊ խմբավորման կողմից մի քանի հարյուր մարդու ՝ այդ թվում քրիստոնյաների առեւանգման մասին:

Генеральный директор ЮНЕСКО решительно осудила разрушение монастыря Мар Элиан, расположенного в сирийском городе Эль-Карьятейн. Этот монастырь является основным местом паломничества для христианской общины Сирии, где во время ежегодного праздника в честь святого Элиана собираются тысячи людей.
«Преднамеренный обстрел и систематическое разрушение культурного наследия Сирии достигли беспрецедентного уровня», - заявила генеральный директор. «Разрушение монастыря Мар Элиан – это серьезная потеря для региона, для женщин и мужчин во всем мире».
«Необходимо положить конец культурной чистке, проводимой ИГИЛ. Преследование общин, отражающих огромное разнообразие Сирии, в сочетании с систематическим разрушением некоторых самых культовых объектов богатого наследия Сирии, свидетельствует об идеологии ненависти и отчуждения.
Согласно заявлению Генерального секретаря и Совета Безопасности ООН, нападения на гражданское население и группы меньшинств, а также на их наследие, являются прямым нарушением норм гуманитарного права. Такие действия рассматриваются как военные преступления, а виновные должны понести ответственность. ЮНЕСКО поддерживает народ Сирии в его усилиях, направленных на сохранение своего наследия, которое является достоянием всего человечества», - заявила генеральный директор.
По сообщениям СМИ, группировка ИГИЛ опубликовала видеозапись, на которой запечатлено осквернение и последующее разрушение монастыря, а также эксгумация останков святого Элиана, мученика III века н.э. Монастырь расположен в городе Эль-Карьятейн, к юго-западу от Пальмиры и юго-востоку от Хомса.
Главное здание монастыря Мар Элиан было возведено в 1938 году, но в его древнем фундаменте находится гробница V века Мара Элиана. Этот акт разрушения был осуществлен на фоне сообщений СМИ о похищении группировкой ИГИЛ нескольких сотен человек, в том числе христиан.