Նավթի համաշխարհային գների անկումը դրական գործոն է Ուկրաինայի համար։ Այս մասին կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել է Ուկրաինայի նախարարների կաբինետի ղեկավար Արսենի Յացենյուկը։
Ուկրաինայի վարչապետի կարծիքով՝ նման գնային կոնյուկտուրայի պահպանումը կհանգեցնի նրան, որ Կիեւը կկարողանա բնական գազն ավելի ցածր գներով գնել։ Կէժանանան նաեւ միներալ պարարտանյութերը։
Միեւնույն ժամանակ Յացենյուկը նշել է, որ համաշխարհային շուկայում ագրարային ապրանքների հիմնական տեսակների գնին վերաբերող իրավիճակը ընդհանուր առմամբ կայուն է։ «Սա նշանակում է, որ մինչեւ ընթացիկ տարեվերջ լրացուցիչ չորս միլիարդ դոլար էլ ստանանք՝ արժութային շահույթի ձեւով»,- հաշվարկել է նա։
Օգոստոսի 26-ին ICE լոնդոնյան բորսայի սակարկությունների ժամանակ Brent էտալոնային մակնիշի նավթի ֆյուչերսների արժեքը տատանվել է բարելի դիմաց 43-44 դոլարի միջակայքում։

Падение мировых цен на нефть является позитивным фактором для Украины. Об этом заявил глава кабмина Украины Арсений Яценюк на заседании правительства.
По мнению украинского премьера, сохранение такой ценовой конъюнктуры приведет к тому, что Киев получит возможность закупать природный газ по более низким ценам. Также подешевеют и минеральные удобрения.
В то же время Яценюк отметил, что ситуация со стоимостью основных видов аграрной продукции на мировом рынке в целом стабильная. «Это означает, что до конца текущего года мы должны дополнительно получить в виде валютной выручки четыре миллиарда долларов», — подсчитал он.
26 августа в ходе торгов в среду на лондонской бирже ICE стоимость фьючерсов нефти эталонной марки Brent колеблется в диапазоне 43-44 доллара за баррель.