Գիտնական, ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը առաջ է քաշել նոր գաղափար այն մասին,թե ինչ է կատարվում սեւ խոռոչներում հայտնված տեղեկությունների /ինֆորմացիայի/ հետ։
Ֆիզիկոսի կարծիքով, որը նա արտահայտել է Սթոքհոլմում տեղի ունեցած գիտաժողովում , իրականում սեւ խոռոչները չեն կլանում ու չեն ոչնչացնում ինֆորմացիան։ Սթիվեն Հոքինգը ենթադրում է, որ ինֆորմացիան առհասարակ չի հայտնվում սեւ խոռոչում։ Դրա փոխարեն այն մշտապես ձայնագրվում է երկչափ հոլոգրամայի ձեւով ՝ սեւ խոռոչի իրադարձությունների հորիզոնում, այն կետում, որտեղից այլեւս վերադարձ չկա։ Ինչպես համարում է Սթիվեն Հոքինգը, նման տեղեկություններն արդեն կորած են գործնական կիրառման համար։
Սակայն ֆիզիկոսը ենթադրում է, որ տեղեկությունը կարող է «դուրս գալ» սեւ խոռոչից, քանի որ այն հենց խոռոչի մեջ չի հայտնվում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Սեւ խոռոչների մասին գոյություն ունեցող այլընտրանքային տեսությունները ենթադրում են, որ դա հնարավոր է։ Սեւ խոռոչը պետք է որ մեծ լինի, ու եթե այն պտտվում է, այդ դեպքում հնարավոր է անցումը դեպի այլ տիեզերք։ Բայց մեր տիեզերք դուք այլեւս չեք կարողանա վերադառնալ»,- ասել է նա։

Ученый-физик Стивен Хокинг выдвинул новую идею о том, что происходит с информацией, которая попадает в черные дыры.
По мнению физика, которое он высказал на конференции в Стокгольме, в действительности черные дыры не проглатывают и не уничтожают информацию. Стивен Хокинг предположил, что информация вообще не попадает в черную дыру. Вместо этого информация постоянно записывается в виде двухмерной голограммы на горизонте событий черной дыры, точке невозврата. Как считает Стивен Хокинг, такая информация потеряна для практического использования.
Однако физик полагает, что информация может «выбраться» из черной дыры, раз она не попадает непосредственно в нее, передает РИА Новости.
«Существование альтернативных теорий относительно черных дыр предполагает, что это возможно. Черная дыра должна быть большой, и если она вращается, тогда возможен проход в другую вселенную. Но вы не сможете вернуться в нашу», - сказал он.