«Մարդկային ազատության ինդեքս»-ի մասին վերջին զեկույցում, որում 152 երկիր է ներառված, Հայաստանը բավական բարձր տեղում է՝ 53-րդ հորիզոնականում: Հետազոտությունն անցկացրել են Վաշինգտոնի Քաթոնի ինստիտուտը, Վանկուվերի Ֆրեյզերի ինստիտուտը եւ Բեռլինի Ֆրիդրիխ Նաումանի ազատության հիմնադրամը:
Ըստ «Asbarez» պարբերականի, օրերս հրապարակված 108 էջանոց ծավալուն զեկույցում երկրները 2012 թվականի տվյալներով գնահատվել են անձնական, քաղաքացիական եւ տնտեսական ազատություններով, որոնցից օգտվում են իրենց քաղաքացիները: Վարկանիշը կազմվել է հաշվի առնելով 12 կատեգորիայում խմբավորված 76 ցուցանիշներ. օրենքի գերակայություն, անվտանգություն, տեղաշարժման ազատություն, հավատք, հավաքներ, քաղաքացիական հասարակություն, արտահայտվելու ազատություն, ինչպես նաեւ իրավական համակարգ եւ սեփականության իրավունք, միջազգային մակարդակով առեւտրի ազատություն եւ այլ ցուցանիշներ:
Մարդկային ազատության ինդեքսի առումով լավագույն երկրների տասնյակում ներառվել են Հոնկոնգը, Շվեյցարիան, Ֆինլանդիան, Դանիան, Նոր Զելանդիան, Կանադան, Ավստրալիան, Իռլանդիան, Միացյալ Թագավորությունն ու Շվեդիան: Միացյալ Նահանգներն այդ ցանկում 20-րդ տեղում է:
53-րդ հորիզոնականը զբաղեցրած Հայաստանը շրջանցել է իր մի շարք հարեւանների՝ Ադրբեջանին (126-րդ տեղ), Թուրքիային (62-րդ տեղ), Իրանին (152-րդ տեղ), սակայն փոքր-ինչ հետ է մնացել Վրաստանից, որը 48-րդ հորիզոնականում է: Բացի այդ, Հայաստանն առաջ է անցել այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Արգենտինան, Բրազիլիան, Մեքսիկան, Ռուսաստանը, Ուկրաինան:

According to the latest report of The Human Freedom Index for 152 countries, Armenia got a surprisingly high score, ranking 53rd. The study was conducted jointly by the Cato Institute, Washington, D.C., Fraser Institute, Vancouver, Canada, and Friedrich Naumann Foundation for Freedom, Berlin, Germany.
The 108-page comprehensive report for the year 2012 ranks countries according to personal, civil, and economic freedoms enjoyed by their citizens, Asbarez reports.
The rankings are based on 76 indicators grouped in 12 categories: Rule of Law, Security and Safety, Movement, Religion, Association, Assembly, and Civil Society, Expression, Relationships, Size of Government, Legal System and Property Rights, Access to Sound Money, Freedom to Trade Internationally, and Regulation of Credit, Labor, and Business.
The top 10 countries according to The Human Freedom Index include Hong Kong, Switzerland, Finland, Denmark, New Zealand, Canada, Australia, Ireland, United Kingdom, and Sweden. The United States is in the 20th place.
Armenia which ranks 53rd in the world, is ahead of most of its neighbors: Azerbaijan (126th), Turkey (62nd), Iran (152nd); and slightly behind Georgia (48th).
Besides, Armenia outranks such influential countries as Argentina, Brazil, Mexico, Russia and Ukraine.