Ռուսաստանի ֆինանսական համակարգը կփլուզվի, թե նավթի գինը հասնի 22.5 դոլարի՝ 1 բարելի դիմաց: Այսպիսին են Bloomberg գործակալության հարցման արդյունքները նավթի այն գնի մասին, որն ունակ կլինի կործանել Ռուսաստանի տնտեսությունը:
Նավթի՝ 40 դոլարից պակաս գնի դեպքում ՌԴ Կենտրոնական բանկն ու ռուսական կառավարությունը կսկսեն օգտագործել պահուստային միջոցները՝ կտրուկ անկման դեպքում ռուբլու փոխարժեքը պահպանելու համար:
Հարցման բազմաթիվ մասնակիցներ ենթադրում են, որ տնտեսական խնդիրների շուրջ ռուսական բնակչության հանդուրժողականությունն անսահման չէ, իսկ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վարկանիշը կարող է ընկնել՝ նավթի գինը 30 դոլարից ավելի պակաս լինելու հետեւանքով տնտեսական փլուզման արդյունքում (ինչպես կարծում է փորձագետների 63%-ը):
Ըստ NEWSru.com-ի, Bloomberg-ի կողմից հարցված փորձագետները նաեւ կարծում են, որ նավթի գների հետագա անկման պայմաններում, վճռական գործողությունների անցնելուց առաջ, ռուսական Կենտրոնական բանկը կարող է սպասել, մինչեւ ռուբլու փոխարժեքն ավելի շատ անկում ապրի:
Վերլուծաբանները նշում են 1 դոլարի դիմաց 80 ռուբլու փոխարժեքը, ինչից հետո կարգավորողը կսկսի վաճառել արտարժույթը՝ փոխարժեքը պահպանելու համար:
Բացի այդ, Bloomberg-ի հարցման մասնակից տնտեսագետները կարծում են, որ այս տարվա արդյունքներով Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն 3.7%-ի անկում կգրանցի (մեկ ամիս առաջ նրանց 3.5%-անոց անկում էին կանխատեսում), իսկ 2016 թվականին՝ 0.5%-ի աճ:

Финансовая система РФ рухнет, если стоимость нефти упадет до 22,5 доллара за баррель. Таковы данные медианного опроса агентства Bloomberg о цене нефти, способной обрушить экономику России.
При цене нефти ниже $40 за баррель Центробанк РФ и российское правительство начнут использовать валютные резервы для поддержки рубля в случае его резкого обвала.
Многие участники опроса полагают, что толерантность российского населения к экономическим проблемам небезгранична, а популярность президента Владимира Путина может упасть из-за экономического коллапса при снижении стоимости нефти до $30 за баррель (так считают 63% экспертов), передает NEWSru.com.
Эксперты, опрошенные Bloomberg, при этом считают, что в условиях дальнейшего падения цены на нефть, прежде чем идти на решительные действия, российский Центробанк может подождать, пока рубль не опустится еще ниже.
Аналитики называют курс в 80 рублей за доллар, после достижения которого регулятор начнет продавать иностранную валюту для поддержания курса.
Кроме того, принявшие участие в опросе Bloomberg экономисты ожидают падения ВВП России на 3,7% по итогам этого года (месяц назад они ожидали снижения на 3,5%), а в 2016 году - роста на 0,5%.