ԱՄՆ-ի հետ դիվաագիտական հարաբերությունները պետք է ժամանակին դադարեցնել, համարում է Պետդումայի պատգամավոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Իոսիֆ Կոբզոնը: Այսպես է նա մեկնաբանել Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի ամերիկյան վիզային առնչվող սկանդալը ՝ «Նորությունների ռուսական ծառայության» եթերում:
«Նրանք չթողեցին Մատվիենկոյին, մինչդեռ նա ոչ միայն Դաշնության խորհրդի նախագահ է, այլեւ կին... Ես կդադարեցնեի դիվանագիտական բոլոր հարաբերությունները, որպեսզի ամերիկացիները հասկանային, որ մեզ հետ չի կարելի այդպես վարվել, Ռուսաստանի հետ կատակել չի կարելի: Մեզ հետ կատակել ես ոչ ոքի խորհուրդ չէի տա»,- ասել է Կոբզոնը:
Երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների անհրաժեշտ նվազագույն մակարդակը կարող են ապահովել նաեւ հյուպատոսական խմբերը ՝ վստահ է նա:
«Նրանք կարող են երկխոսել ու պայմանավորվել ամեն ինչի մասին: Բայց պետք է անել մի ժեստ, որը հասկանալի կդարձնի մեր դիրքորոշումը: Ամերիկացիների արածը չտեսնված հիմարություն է»,- հավելել է պատգամավորը:
Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն ու Ռուսաստանի պատվիրակության մնացած անդամները որոշել են չմասնակցել Միջխորհրդարանական միության նստաշրջանին, որն անցնելու է օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 2-ը ՝ Նյու յորքում: Նրանց այս որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ ԱՄՆ-ը Մատվիենկոյին սահմանափակումներով մուտքի արտոնագիր էր տրամադրել:

Russian State Duma MP and renowned singer Iosif Kobzon believes that Russia should suspend diplomatic relations with the United States (US).
Kobzon expressed such a view in connection with the scandal regarding the US visa that was issued to the chairperson of the Federation Council of Russia, Valentina Matviyenko.
“They [i.e. the US] did not permit Matviyenko [entry], whereas she is not only the chairperson of the Federation Council, but a woman,” said Kobzon. “I would suspend all diplomatic relations so that the Americans would realize that you can’t treat us like that.
“You can’t joke around with Russia. I would not recommend anyone to joke around with us.”
The MP also expressed confidence that consular missions can ensure the minimum level required for ties between the two countries.
To note, the US authorities had issued solely a limited entrance visa to Valentina Matviyenko, who was to attend the Inter-Parliamentary Union meeting in New York.