Գործարար Գերման Ստերլիգովին, որին Մոսկվայի Դոմոդեդովո օդանավակայանում ձերբակալել էին Ադրբեջանի հարցման առնչությամբ, իրավապահների հետ զրույցից հետո ազատ են արձակել: LifeNews-ի ուղիղ եթերում Ստերլիգովը պատմել է ձերբակալության հանգամանքների եւ պատճառների մասին:
«Խոսքն «Ահեղից մինչեւ Պուտին» ձեռնարկի մասին է, որը հրապարակվել է իմ կայքում: Դա այս ամռանն իմ բոլոր խնդիրների բանալին է»,- հաղորդել է Ստերլիգովը՝ նկատի ունենալով, որ այդ տեքստում Ադրբեջանի իշխանությունների տեսանկյունից կասկածելի հայտարարություններ կան Լեռնային Ղարաբաղի պատմության մասին:
Գործարարը նշել է, որ երեք ժամ շարունակ զրուցել է հատուկ ծառայությունների եւ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների հետ:
LifeNews-ի տեղեկացմամբ, Դոմոդեդովո օդանավակայանում սահմանապահները Գերման Ստերլիգովին ձերբակալել են Ադրբեջանի ոստիկանության նախաձեռնությամբ: Այնտեղ ռուսաստանցի միլիոնատերը հետախուզվում է Քրեական օրենսգրքի միանգամից երկու հոդվածով. «Պետության դեմ ուղղված բացահայտ կոչեր» եւ «Պետական սահմանի ապօրինի հատում»:
Գործարարի փաստաբան Արթուր Հայրապետովը LifeNews-ի եթերում նաեւ հաղորդել է, որ Ադրբեջանի դեմ բողոք է ներկայացնելու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Չնայած Ինտերպոլը դադարեցրել է Ստերլիգովի հետախուզումը, Ադրբեջանում նրա դեմ դեռեւս քրեական գործ է հարուցված: Սակայն հանրապետության իշխանությունները, Հայրապետովի խոսքով, արգելել են նրա մուտքը երկրի տարածք՝ նրան զրկելով պաշտպանվելու հնարավորությունից:
Մինչ այդ Գերման Ստերլիգովը նույնպես հիշեցրել էր, որ վերջին շրջանում իր դեմ քրեական գործ հարուցելու մի քանի փորձ արդեն արվել է, սակայն ոչ մեկը հաջողությամբ չի պսակվել: Խոսքը Ռուսաստանում ԲՈՐՆ-ի, ինչպես նաեւ զրպարտության գործի մասին է, որը Ստերլիգովի դեմ փորձել է հարուցել Իսրայելի քաղաքացի Միլանա Գորենշթեյնը: Գործարարը նախկինի պես կարծում է, որ այդպիսի ակտիվության հիմնական պատճառն իր գրած պատմության դասագիրքն է:

Russian businessman German Sterligov, who was detained in Moscow’s Domodedovo Airport upon Azerbaijan’s claim, has been released after talking to the law enforcement authorities.
Sterligov told LifeNews about the circumstances and reasons of his detention.
“The reason was my textbook “From Grozny to Putin,” posted on my website: this is the key to all my problems this year,” Sterligov said, meaning that the text contains statements about the history of Nagorno-Karabakh, which Azerbaijan found suspicious.
The businessman said he was talking to the representatives of intelligence agencies and law enforcement authorities during three hours.
“The police, transportation prosecutors’ office and the Federal Security Service concretely fulfilled their functions. Now I’m released as a citizen of the Russian Federation. I’m pleasantly surprise by the flawless work of the Russian intelligence agencies. Now Russia should use the prerogative of national law over the international one and avoid giving the prerogative concerning [Russian] citizen to the laws of Azerbaijan or Lyon,” the businessman said.
According to LifeNews, the border guards detained German Sterligov in Domodedovo Airport upon the initiative of Azerbaijani police. There the Russian millionaire was wanted under two article of the Criminal Code: “For open calls directed against the state” and “Illegal crossing of state border.”
The businessman’s attorney Arthur Hayrapetov told LifeNews he is filing a case with the European Court of Human Rights against Azerbaijan. Although Interpol stopped searching for Sterligov, criminal case against him in Azerbaijan is still underway, the attorney said. However, the Azerbaijani authorities have banned Sterligov’s entrance to the territory of their country, depriving him of the opportunity to defend himself.