«Հայկական ժամանակ» թերթը գրում է. «Այս տարվա առաջին կիսամյակում ՀՀ տնտեսության մեջ կատարված օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալն անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ քչացել է մոտ 3 անգամ՝ 180 մլն դոլարից դառնալով 65 մլն դոլարի:
Ընդ որում, նվազել են գրեթե բոլոր երկրներից մեր տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներում կատարված ներդրումները: Բացառություն է կազմում թերեւս միայն հանքարդյունաբերության ոլորտը: Ուշագրավ է, որ առաջին կիսամյակն է, ինչ Հայաստանը գտնվում է նոր տնտեսական միությունում՝ Եվրասիական տնտեսական միությունում, եւ հայտարարվում էր, որ ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո ՀՀ տնտեսության մեջ օտարերկրյա ներդրումները կշատանան: Փաստորեն, տեղի է ունեցել հակառակը:

YEREVAN. – The direct foreign investments into the economy of the Republic of Armenia (RA) have dropped nearly three times in the first half of the current year, as compared to the same period last year, reducing from $180 million to $65 million, reported Haykakan Zhamanak daily.
“Moreover, the investments made from virtually all countries to virtually all domains of our economy have reduced. Perhaps solely the mining sector is an exception.
“It is noteworthy that it is the first six months since Armenia is in a new economic union, the Eurasian Economic Union [(EEU)], and it was stated that after becoming a member in the EEU, the foreign investments into the RA economy would increase. [But] in fact, the opposite has occurred,” wrote Haykakan Zhamanak.