Սեպտեմբերի 4-ին Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Ֆրանսիայի դեսպանի հրավերով այցելել է Ֆրանսիայի դեսպանատուն եւ հանդիպում ունեցել Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան պարոն Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեի հետ:
Դեսպանի խնդրանքով Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն անդրադարձել է ղարաբաղա-ադրբեջանական եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին օրերին արձանագրված լարվածությանը:
Նախագահ Տեր-Պետրոսյանը ներկայացրել է նաեւ Հայաստանի ներքին քաղաքակական իրավիճակի, Սահմանադրության փոփոխության խնդրի, ինչպես նաեւ Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական վիճակի եւ աղետալի չափերի հասած արտագաղթի վերաբերյալ իր գնահատականները:

По приглашению посла Франции в Армении первый президент страны Левон Тер-Петросян 4 сентября посетил посольство Франции, где встретился с чрезвычайным и полномочным послом Жан-Франсуа Шарпантье.
По просьбе посла бывший президент Армении затронул тему напряженности последних дней на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения с вооруженными силами Нагорного Карабаха.
Левон Тер-Петросян представил также свои оценки в отношении внутриполитической ситуации в стране, изменения Конституции, социально-экономической ситуации в Армении и достигающей катастрофического масштаба эмиграции.