Սեպտեմբերի 4-ին Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Ֆրանսիայի դեսպանի հրավերով այցելել է Ֆրանսիայի դեսպանատուն եւ հանդիպում ունեցել Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան պարոն Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեի հետ:
Դեսպանի խնդրանքով Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն անդրադարձել է ղարաբաղա-ադրբեջանական եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին օրերին արձանագրված լարվածությանը:
Նախագահ Տեր-Պետրոսյանը ներկայացրել է նաեւ Հայաստանի ներքին քաղաքակական իրավիճակի, Սահմանադրության փոփոխության խնդրի, ինչպես նաեւ Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական վիճակի եւ աղետալի չափերի հասած արտագաղթի վերաբերյալ իր գնահատականները:

YEREVAN. – At the invitation of the French ambassador, First President of Armenia Levon Ter-Petrosyan—who is also Founding Chairman of the opposition Armenian National Congress Party—on Friday visited the French embassy and met with Ambassador Jean-François Charpentier.
At the ambassador's request, Ter-Petrosyan reflected on the tension of recent days on the Armenia-Azerbaijan border, and the Karabakh-Azerbaijan Line of Contact.
He also expressed his views on Armenia’s domestic politics, proposed constitutional amendments and socioeconomic condition, and emigration from the country.