«Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժության շրջանակում սեպտեմբերի 5-ին՝ ժամը 01:30-ին, ՀՀ Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 13-րդ կետի համաձայն՝ իրավունքի ուժով գումարվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պայմանական հատուկ նիստ՝ օրակարգում ունենալով ՀՀ նախագահի «Ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» հարցը: Պատգամավորների առաջարկով քվեարկության է դրվել պայմանական հատուկ նիստը դռնփակ անցկացնելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման նախագիծը, որը քվեարկությամբ ընդունվել է:
Հիմնական զեկուցմամբ հանդես է եկել ՀՀ նախագահի լիազոր ներկայացուցիչը: Ժամը 02:00-ին Ազգային ժողովն ավարտել է պայմանական հատուկ նիստի աշխատանքը: Նշենք, որ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 42-րդ հոդվածի համաձայն՝ քննարկումն ավարտվում է ՀՀ նախագահի լիազոր ներկայացուցչի եզրափակիչ ելույթով՝ առանց որեւէ փաստաթուղթ ընդունելու:
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովի պայմանական հատուկ նիստը գումարվել է «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժության շրջանակում:

В рамках стратегических командно-штабных военных учений «Шант-2015» 5 сентября в 01:30 было созвано специальное условное заседание Национального Собрания Армении , согласно пункту 13 статьи 55 Конституции страны. На повестке был представленный президентом Армении вопрос «Об объявлении военного положения».
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Национального Собрания Армении, по предложению депутатов был постановлен на голосование проект постановления парламента о проведении специального условного заседания за закрытыми дверями, который был принят голосованием.
С основным докладом выступил полномочный представитель президента Армении. В 02:00 Национальное Собрание завершило работы специального условного заседания. Согласно статье 42 закона Армении «Регламент Национального Собрания», обсуждение завершается заключительной речью полномочного представителя президента страны без принятия какого-либо документа.
Отметим, что специальное условное заседание Национального Собрания Армении было созвано в рамках стратегических командно-штабных военных учений «Шант-2015».