Եվրոպական խորհրդարանի Արտաքին հարցերի հանձնաժողովի «Եվրոպայի պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների» խմբի համակարգող, դոկտոր Չարլզ Թեննոքը առաջնային հարցադրում է հղել Եվրոպական հանձնաժողովի բարձր ներկայացուցիչ եւ փոխնախագահին՝ Հարավային Կովկասում վերջերս տեղի ունեցող ռազմական սրված իրավիճակի մասին: Բռնությունները հանգեցրել են երեք հայ քաղաքացիների մահվան, եւ ընդլայնվելով մինչեւ Լեռնային Ղարաբաղի շփման գիծ, երկու կողմից արձանագրել են զինվորների մահվան դեպքեր:
Դոկտոր Թեննոքը, որը նաեւ «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության Խորհրդատվական խմբի անդամ է, ընդգծել է սեպտեմբերի 26-ին հրապարակված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի թարմացված առաջարկի կարեւորությունը: Ըստ այդ առաջարկի ԵԱՀԿ-ի մեխանիզմներ պետք է հաստատվեն՝ շփման գծում հրադադրի խախտումները բացահայտելու նպատակով: Պատգամավորը կարծում է, որ այս նախաձեռնությունը թույլ կտա հստակ հասկանալ, թե որ կողմն է խախտում 1994 թվականին հաստատված հրադադարը:
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավարին դիմելիս՝ դոկտոր Թեննոքը խնդրել է անդրադառնալ եւ աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերոհիշյալ առաջարկին: Նա նաեւ խնդրել է ներգրավել Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ պարոն Հերբերտ Զալբերին:
Հարցադրումները ստանալուց հետո երեք շաբաթվա ընթացքում Արտաքին գործողությունների ծառայությունը կհրապարակի իր պատասխանը:

European Parliament member Dr Charles Tannock, has tabled a priority question to the High Representative and Vice-president of the European Commission about the recent military escalation in the South Caucasus.  The violence has resulted in the death of three Armenian civilians and has since extended to the Nagorno-Karabakh line of contact, killing soldiers from both sides, European Friends of Armenia reported.
Dr Tannock, who is a member of the European Friends of Armenia's Advisory Council, underlined the importance of the renewed proposal of the OSCE Minsk Group issued on 26 September. This consists of establishing an OSCE mechanism to identify ceasefire violations on the line of contact. He considers this initiative key to clearly identify which side breaches the truce established back in 1994.
The EU foreign policy chief was asked by Charles Tannock to support and react on this proposal from the OSCE Minsk Group. He also enquired about the involvement of Mr. Herbert Salber, the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia in this matter.
Eduardo Lorenzo Ochoa, director of European Friends of Armenia welcomes this initiative by Mr Tannock.
“I am glad to see Charles Tannock's initiative and I believe the European Union can have a positive impact by supporting the OSCE Minsk group which plays a pivotal role in bringing this conflict to a peaceful end.”