Ֆրանսիան հետաքննություն է սկսել գերմանական Volkswagen կոնցեռնի նկատմամբ եւ կարող է տուգանել ավտոարտադրողին, եթե վերջինիս մեղավոր ճանաչի սպառողներին խաբելու համար։
Հետաքննությունը, որն անցյալ շաբաթ նախաձեռնել է Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը, կենտրոնանում  է դիզելային շարժիչով աշխատող մեքենաների վրա, որոնք ԱՄՆ-ում սկանդալի առիթ են դարձել։ Հետաքննությունը կտեւի նվազագույնը մինչեւ  նոյեմբերի  վերջը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով Բլումբերգին։
Ավելի վաղ Volkswagen-ը խոստովանել էր, որ ձեռնածություն է արել ԱՄՆ-ում դիզելային շարժիչով աշխատող մեքենաների կողմից թունավոր արտանետումների ցուցիչների վերաբերյալ։ Ֆրանսիայի իշխանությունները մտադիր են հետագայում ստուգել նաեւ այլ ավտոարտադրողների, ներառյալ Renault-ն եւ Peugeot Citroen-ը։
Ըստ Ֆրանսիայի օրենսդրության, սպառողներին խաբելու համար մեղավոր ճանաչված ընկերության դեմ կարող են պատժամիջոցներ կամ տուգանք կիրառվել։

Франция начала расследование в отношении германского концерна Volkswagen и может оштрафовать автопроизводителя, если признает его виновным в обмане потребителей.
Расследование, начатое подразделением министерства экономики Франции на прошлой неделе, сфокусируется на автомобилях с дизельным двигателем, оказавшихся в центре скандала в США. Оно будет длиться как минимум до конца ноября,  сообщает «Интерфакс» со ссылкой на Bloomberg.
Ранее Volkswagen признался в манипуляциях с показателями выбросов вредных веществ при тестировании автомобилей с дизельным двигателем в США. Французские власти позднее намерены проверить и других автопроизводителей, включая Renault и Peugeot Citroen.
В соответствии с законодательством Франции, против компаний, признанных виновными в обмане потребителей, могут быть введены санкции, или они могут быть оштрафованы.