Հայաստանն իր մեծ լուման է ներդնում միջազգային խաղաղապահ գործունեության մեջ։ Այս մասին Երեւանում ընթացող խաղաղապահության հարցերով միջազգային ֆորումի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը։
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է գլոբալիզացիայի, զարգացող տեխնիկական հնարավորությունների, սահմանների թափանցիկության աճի պայմաններում խաղաղապահության աճող դերը։
Անդրադառնալով միջազգային խաղաղապահ գործունեությանը Հայաստանի մասնակցությանը՝ Սեյրան Օհանյանը առանձնացրել է Հայաստանի մասնակցությունը Կոսովոյում, Իրաքում (մինչեւ 2008թ.), Աֆղանստանում, Լիբանանում, իսկ այս տարվանից արդեն Մալիում խաղաղապահ առաքելություններին։
Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս խաղաղապահ բրիգադ ստեղծելու հարցին։
«Հայաստանի Զինված ուժերը բարձրացնում են պատրաստվածությունը ոչ միայն ամենօրյա աշխատանքի շնորհիվ, այլեւ զորավարժությունների։ Օրինակ՝ նախօրեին Հայաստանում ավարտվեցին ՀԱՊԿ զորավարժությունները»,- ասել է նախարարը եւ նշել, որ ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ բրիգադը օրինակելի է եւ կարող է հանդիսանալ նաե ուսումնական բազա։
«Մենք սեփական փորձից գիտենք խաղաղության կարեւորությունը»,- ընդգծել է նախարարը՝ հավելելով, որ Հայաստանը ամեն օր ստիպված է զսպել եւ պատժել հակառակորդին։

The Minister of Defense, Seyran Ohanyan, stated the aforesaid at Monday’s international peacekeeping forum being held in capital city Yerevan.
Ohanyan pointed to Armenia’s engagement in the international peacekeeping missions in Kosovo, Iraq—until 2008—, Afghanistan, Lebanon, and starting from this year, in Mali, too.
The minister stressed that Armenia underscores setting up a peacekeeping brigade.
“The Armed Forces of Armenia enhance [their] preparedness not solely thanks to daily work, but military exercises,” he said. “As case in point, the CSTO [i.e. the Collective Security Treaty Organization] military exercises concluded yesterday [i.e. Sunday] in Armenia.”
The defense minister also noted that the Armenian peacekeeping brigade is exemplary, and it can also serve as a training base.
“We know the importance of peace from experience,” stressed Seyran Ohanyan adding that Armenia is forced to restrain and punish the adversary—that is, Azerbaijan—every day.