Ամերիաբանկը CR2 իռլանդական ընկերության հետ ներկայացնում է հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների նոր BankWorld համակարգի (omnichannel banking platform) ներդրման ծրագիրը: Սա CR2-ի առաջին նախագիծն է Հայաստանում: CR2-ն հեռահար բանկային համակարգերի եւ ինքնասպասարկման սարքերի համար նորագույն լուծումներ առաջարկող՝ աշխարհի առաջատար ընկերություններից է, որն ունի 100-ից ավելի հաճախորդ աշխարհի շուրջ 60 երկրներում: Նրա հաճախորդների շարքում են աշխարհի այնպիսի խոշոր ֆինանսական կառույցներ, ինչպիսիք են Standard Bank-ը, Standart Chartered Bank-ը եւ այլ հեղինակավոր ֆինանսական հաստատություններ:
BankWorld համակարգը Ամերիաբանկին հնարավորություն կընձեռի առաջարկել նորարար բանկային ծառայություններ, որոնք 24/7 ռեժիմով հասանելի կլինեն ինքնասպասարկման սարքավորումների՝ բանկոմատների, վճարային տերմինալների, ինչպես նաեւ ժամանակակից ինտերնետ եւ մոբայլ բանկային համակարգերի միջոցով: Սա կլինի նոր խոսք հայկական ֆինանսական շուկայում, երբ հեռավար սպասարկման բոլոր եղանակները միավորված կլինեն մեկ միասնական հարթակում, ինչը հաճախորդին կապահովի առավելագույն հարմարություն եւ միանման ստանդարտացված հասանելիություն բոլոր ծառայություններին` հեռավար սպասարկման ցանկացած համակարգից: Համակարգն ունի ինքնասպասարկման մի շարք գործառույթներ, որոնք առաջին անգամ են ներդրվում հայկական բանկային շուկայում: Համակարգը մասնավորապես թույլ է տալիս բանկային ինքնասպասարկման սարքերի եւ հեռահար կապուղիների թե' ինտերֆեյսը, թե' առաջարկվող ծառայությունների տեսականին ավտոմատ կերպով հարմարեցնել տվյալ հաճախորդի սեգմենտին` ապահովելով անհատականացված սպասարկում եւ առավելագույն հարմարություն: Բանկոմատները վերածել անհատականացված սպասարկման կետերի, որտեղ հաճախորդը կարող է հեշտությամբ կառավարել իր բոլոր բանկային հաշիվները, բանկին ուղղել տարբեր հայտեր եւ իրականացնել մի շարք գործարքներ,որոնք նախկինում հասանելի էին միայն Ինտերնետ բանկինգի միջոցով, ինչպես նաեւ բանկից ստանալ անհատական առաջարկություններ՝ մշակված հատուկ տվյալ հաճախորդի համար: Կատարելագործել Ինտերնետ բանկ եւ Մոբայլ բանկ համակարգերի հնարավորությունները թե' ֆիզիկական անձ եւ թե' իրավաբանական անձ հաճախորդների համար` ապահովելով գործառնությունների ավելի լայն հնարավորություններ, գործարքների իրականացում, ըստ հաճախորդի հարմարության, եւ ժամանակակից ինտերֆեյս՝ ըստ համապատասխան սեգմենտի: Ինտերնետ եւ Մոբայլ բանկինգի, ինչպես նաեւ ինքնասպասարկման սարքերի միջոցով իրականացնել անձնական դրամական փոխանցումներ (P2P payments)` օգտագործելով ստացողի հեռախոսահամարը կամ այլ նույնականացման տվյալ: Իսկ ստացված գումարները հնարավոր կլինի բանկոմատներից կանխիկացնել նույնիսկ առանց վճարային քարտերի օգտագործման:
Հեռավար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների BankWorld համակարգը ներդրվելու է փուլերով, ամբողջովին պատրաստ կլինի մեկ տարի անց:
«Ուրախությամբ ողջունում եմ Ամերիաբանկին՝ Հայաստանում մեր առաջին հաճախորդին: Այսօր մենք կնքեցինք պայմանագիր, որով CR2-ն Ամերիաբանկին տրամադրում է հեռահար բանկային սպասարկման նոր եզակի լուծում: Այն նախատեսված է՝ միավորելու ինքնասպասարկման այնպիսի համակարգերը, ինչպիսիք են բանկոմատները, Ինտերնետ բանկը, Մոբայլ բանկը եւ վճարային տերմինալները, եւ հաճախորդների համար ապահովում է բանկային գործառնությունների սահուն եւ դյուրին իրականացում ինքնասպասարկման ցանկացած համակարգի միջոցով: Մենք կասկած չունենք, որ սա թույլ կտա բանկին էլ ավելի ամրապնդել իր առաջատար դիրքը շուկայում: Այսուհետեւ Ամերիաբանկի հաճախորդները կարող են ոչ միայն օգտվել շուկայում առկա ծառայությունների ամենամեծ փաթեթից, այլեւ վայելել արագ եւ հարմար սպասարկման բոլոր առավելությունները: Մենք անհամբեր սպասում ենք մոտակա ամիսների ընթացքում Ամերիաբանկի կողմից բանկային սպասարկման նորարար լուծումների փաստացի ներդրմանը եւ ուրախ ենք, որ մենք էլ մեր լուման ենք ունեցել Հայաստանում նորամուծությունների ներդրման գործում-ասել է CR2-ի Գործադիր խորհրդի անդամ եւ կոմերցիոն տնօրեն Կիեռան Կիլքուլլենը:
«Ես ողջունում եմ CR2-ի մուտքը Հայաստան: Ամերիաբանկը բարձր է գնահատում CR2-ի հետ նոր գործընկերական հարաբերությունների հաստատումը: Այս նախաձեռնությունն ուղղված է Ամերիաբանկի ռազմավարական նպատակներից մեկի իրագործմանը, այն է` ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով հաճախորդներին առաջարկել ինքնասպասարկման եւ նորարար հեռահար բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: Ներդրվող համակարգը լիովին նոր հնարավորություններ կստեղծի հեռահար բանկային ծառայություններից եւ ինքնասպասարկման սարքերից օգտվելու համար եւ կնպաստի հեռավար բանկային սպասարկման մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում», - նշել է Ամերիաբանկի Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
CR2-ի կողմից պայմանագիրն ստորագրել է CR2 Գործադիր խորհրդի անդամ,կոմերցիոն տնօրեն Կիեռան Կիլքուլլենը, իսկ Ամերիաբանկից` բանկի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:

YEREVAN. – Ameriabank in cooperation with Ireland-based CR2 is introducing a new BankWorld omnichannel banking platform which marks CR2’s first project in Armenia.
CR2 is a leading software company specialised in innovative self-service and remote banking solutions. The company has more than 100 customers in over 60 countries worldwide, including Standard Bank, Standard Chartered Bank and other leading financial institutions.
BankWorld will enable Ameriabank to offer cutting-edge banking solutions available 24/7 via the self-service channels including the ATM and Kiosk network as well as the Internet and Mobile Banking channels.
This will be a new world in the Armenian financial market as all remote banking channels will be unified in a single platform providing clients with maximum convenience and standardising access to all services via any remote banking channel.
The system has a number of new-to-Armenian banking self-service banking features. The system particularly enables to:
• automatically match the self-service banking device/remote channels and the product offered to the right client segment, ensuring an individual and relevant service;
• transform ATMs into personalised service points whereby clients can easily manage all of their bank accounts, submit various orders and application forms to the bank as well as execute a number of transactions which were previously restricted to the Internet Banking, in addition to being targeted with personalised offers relevant to the customer’s profile;
• improve the capabilities of the Internet and Mobile Banking channels both for individuals and legal entities, ensuring a wider range of transactions to be deployed at convenience and a modern segment-specific interface;
• perform person-to-person (P2P) payments via the Internet and Mobile Banking channels as well as other self-service touch points using the recipient’s phone number or other authentication data. Customers will be able to withdraw the received amount from Ameriabank’s ATMs without having to use any payment cards.
The adoption of the BankWorld omnichannel banking platform will be implemented progressively over the next year.
Kieran Kilcullen, Member of the Executive Board, Chief Commercial Officer, CR2: “I am delighted to welcome Ameriabank as our first customer in Armenia. Today’s signing, which sees CR2 delivering our unique Self-Service platform offering to Ameriabank including ATM – Internet Banking – Mobile banking and Kiosk solutions, will allow the bank to create a seamless user experience across all of their self-service channels and we have no doubt that it will help the bank comfort its leading position in the market. Ameriabank’s customers will experience fast, convenient banking in addition to getting access to the widest range of services in the market. We look forward to watching the innovative ways of banking being deployed by Ameriabank in the coming months using BankWorld and be part of introducing innovative services in Armenia banking.”
“Welcome to Armenia, CR2! Ameriabank highly values the new business relations with CR2. This initiative is aimed at fulfilment of one of Ameriabank’s strategic goals – offering our clients fully-fledged package of modern self-service and remote banking solutions by using cutting edge technologies. This new software will open new horizons for remote banking and self-service software users and contribute to the development of remote banking culture in Armenia”, - said Artak Hanesyan, Chairman of the Management Board, Ameriabank CJSC.
On behalf of CR2 the agreement was signed by Kieran Kilcullen, Member of the Executive Board, Chief Commercial Officer, and on behalf of Ameriabank’s – by Artak Hanesyan, Chairman of the Management Board-General Director.