Մեծ Բրիտանիայի գործող վարչապետ ու իշխանական Կոնսերվատիվ կուսակցության առաջնորդ Դեւիդ Քեմերոնը պատրաստ է 2020 թ. հետո զիջել կուսակցության նախագահի պաշտոնը: Այս մասին քաղաքական գործիչը հայտնել է Sky News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Այսպիսով Քեմերոնը մտադիր է կատարել՝ երրորդ ժամկետով թեկնածություն չառաջադրելու իր խոստումը, որը տվել էր մայիսին՝ համընդհանուր ընտրությունների նախաշեմին:
«Ես չեմ տրվի այդ գայթակղությանը, ոչ»,- ասել է նա՝ պատասխանելով լրագրողի համապատասխան հարցին: Ընդ որում նա տոտալիզատոր խաղացողներին խորհուրդ է տվել «դրույքներ չդնել իր վրա», որպես կառավարության հաջորդ ղեկավարի, քանի որ իր անունը նույնիսկ թեկնածուների ցուցակում չի լինի, հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը:
Միեւնույն ժամանակ վարչապետը միանշանակ հասկացրել է, որ չի ծրագրում ժամկետից շուտ հրաժարական տալ, ինչպես այդ մասին ավելի վաղ հայտնել էին որոշ լրատվամիջոցներ: «Ես մեծագույն ոգեւորությամբ եմ վերաբերվում իմ ներկա աշխատանքին ու մտադիր չեն հրաժարվել դրանից,- հայտարարել է նա,- Ընդ որում ես հստակ հասկանում եմ, որ դեռ ճանապարհի կեսին եմ: Մենք բոլորս էլ դեռ շատ անելիք ունենք»:
Քեմերոնի հնարավոր հրաժարականի մասին լուրերը սկսել են քննարկվել Կոնսերվատիվ կուսակցության հետ սերտ կապեր ունեցող The Spectator ամսագրում վերջերս հրատարակված հոդվածից հետո: Ամագրի տվյալներով՝ վարչապետն «իր մերձավոր համախոհներին տեղեկացրել է» որ մտադիր է հեռանալ պաշտոնից 2019 թ գարնանը, իր մանդատի պաշտոնական ավարտից մեկ տարի առաջ:
Ըստ տեղական լրատվամիջոցների՝ կառավարության ղեկավարի պաշտոնում Քեմերոնի հնարավոր փոխարինողներից են Լոնդոնի քաղաքապետ Բորիս Ջոնսոնը, ՆԳՆ ղեկավար Թերեզա մեյը ու Ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբորնը:

Действующий премьер-министр Великобритании и лидер находящихся у власти консерваторов Дэвид Кэмерон готов уступить пост председателя партии после 2020 года. Об этом политик сообщил в интервью телеканалу Sky News.
Таким образом Кэмерон намерен сдержать свое обещание не баллотироваться на третий премьерский срок, озвученное в преддверии всеобщих выборов в мае.
«Я не поддамся этому искушению, нет», - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос журналиста. При этом Кэмерон посоветовал любителям игры на тотализаторе «не ставить на него» в качестве будущего главы правительства, поскольку его даже не будет в числе кандидатов, передает ТАСС
В то же время премьер однозначно дал понять, что не планирует досрочно уходить в отставку, как об этом ранее сообщали некоторые СМИ: «Я с огромным энтузиазмом отношусь к своей нынешней работе и не собираюсь от нее отказываться, - заявил он. - При этом я отчетливо понимаю, что нахожусь только в середине пути. Всем нам предстоит еще очень много сделать».
Слухи о возможной отставке Кэмерона начали обсуждаться после недавней статьи в журнале The Spectator, тесно связанном с Консервативной партией. По данным издания, премьер «уведомил ближайших соратников», что намерен уйти со своего поста весной 2019-го, за год до формального окончания своего мандата.
В числе возможных преемников Кэмерона на посту главы правительства местные СМИ называют мэра Лондона Бориса Джонсона, главу МВД Терезу Мэй и министра финансов Джорджа Осборна.