Ուկրաինայի Գերագույն ռադան փոփոխություններ է մտցրել Զինված ուժերում զինծառայություն անցնելու մասին որոշ օրենսդրական ակտերում՝ թույլ տալով, որ այնտեղ ծառայեն նաեւ օտարերկրացիներն ու քաղաքացիություն չունեցողները ու միաժամանակ ուժեղացնելով պատասխանատվությունը վարձկանության համար, հայտնում է «ՈՒՆԻԱՆ»-ը:
Տվյալ օրենքով «Զինապարտության ու զինվորական ծառայության մասին» օրենքում արվել են փոփոխություններ, որոնց համաձայն զինծառայողների կատեգորիային են հավասարվում այն օտարերկրացիները ու քաղաքացիություն չունեցող անձինք, որոնք օրենքին համապատասխան զինծառայություն են անցնում Ուկրաինայի Զինված ուժերում:
Զինված ուժերի մասին օրենքի 5-րդ հոդվածում նույնպես արվել են փոփոխություններ,  որոնց համաձայն, Ուկրաինայի ԶՈւ աշխատակիցների առանձին պաշտոններ կարող են զբաղեցնել նաեւ այն քաղաքացիները, որոնք այլընտանքային՝ ոչ ռազմական ծառայություն են անցնում օրենքով նախատեսված կարգով:
Ըստ օրենքի՝ օտարերկրացիները ու քաղաքացիություն չունեցող անձինք, որոնք առաջին անգամ են ծառայության ընդունվում Ուկրաինայի ԶՈւ, պաշտոնապես պարտավորվում են անշեղորեն հետեւել Ուկրաինայի Սահմանադրությանն ու օրենքներին, բարեխիղճ կատարել զինծառայության պարտավորությունները:
Բացի դրանից, ընդունված օրենքով ուժեղացվել է պատասխանատվությունը՝ զինված հակամարտություններում օգտագործելու նպատակով վարձկաններին ֆինանսավորելու համար: Ուկրաինայի Քրեական օրենքի 447 հոդվածում արված փոփոխություններով նախատեսվում է, որ զինված հակամարտություններում, սահմանադրական կարգի տապալմանը կամ բռնի փոփոխմանը, պետական իշխանության զավթմանը, պետական իշխանության մարմինների գործունեության խոչընդոտմանը, կամ երկրի տարածքային ամբողջականության խախտմանն ուղղված ռազմական կամ բռնի գործողություններում  օգտագործելու նպատակով վարձկանների հավաքագրումը, ֆինանսավորումը, նյութական ապահովումը եւ մարզումը պատժվում է 5-ից 10 տարվա ազատազրկումով:
Եթե այդ նույն արարքները պաշտոնատար անձն է կատարում՝  օգտագործելով իր ծառայողական դիրքը, նա պատժվում է 7-12 տարվա ազատազրկմամբ եւ ունեցվաքի առգրավումով կամ առանց դրա: Նման գործողությունները, որոնց հետեւանքով մարդ է զոհվում, պատժվում են 10-15 տարվա ազատազրկումով՝ ունեցվածքի առգրավումով կամ առանց դրա:
Բացի դրանից նախատեսված է, որ զինված հակամարտություններին, ռազմական կամ բռնի գործողություններին վարձկանի մասնակցությունը պատժվում է 5-10 տարվա ազատազրկումով:

Верховная Рада Украины внесла изменения в некоторые законодательные акты о прохождении военной службы в Вооруженных силах, разрешив служить в них иностранцам и лицам без гражданства и усилив при этом ответственность за наемничество, передает  УНИАН
Данным законом внесены изменения в закон «О воинской обязанности и военной службе», согласно которым к категории военнослужащих приравниваются иностранцы и лица без гражданства, которые в соответствии с законом проходят военную службу в Вооруженных силах Украины.
Также внесены изменения в статью 5 закона о Вооруженных силах, согласно которым отдельные должности работников ВСУ могут укомплектовываться гражданами, проходящими альтернативную (невоенную) службу в порядке, определенном законом.
В соответствии с законом, иностранцы и лица без гражданства, которые впервые принимаются на военную службу в ВСУ, принимают официальные обязательства неукоснительно соблюдать Конституцию и законы Украины, добросовестно исполнять обязанности военной службы.
Кроме того, принятым законом усилена уголовная ответственность за финансирование наемников с целью использования в вооруженных конфликтах. Изменениями в статью 447 Уголовного кодекса Украины предусмотрено, что вербовка, финансирование, материальное обеспечение, обучение наемников с целью использования в вооруженных конфликтах, военных или насильственных действиях, направленных на насильственную смену или свержение конституционного строя, захват государственной власти, препятствование деятельности органов государственной власти или нарушение территориальной целостности, а также использование наемников в вооруженных конфликтах, военных или насильственных действиях наказываются лишением свободы на срок от 5 до 10 лет.
Те же деяния, совершенные должностным лицом с использованием служебного положения, наказываются лишением свободы на срок от 7 до 12 лет с конфискацией имущества или без таковой. Такие действия, которые привели к гибели человека, наказываются лишением свободы на срок от 10 до 15 лет или пожизненным лишением свободы с конфискацией имущества или без таковой.
Кроме того, предусмотрено, что участие наемника в вооруженном конфликте, военных или насильственных действиях наказывается лишением свободы на срок от 5 до 10 лет.