Ճապոնական կողմը պատրաստ է Հայաստանի հետ համագործակցությանը պաշտպանական ոլորտում։ Այդ մասին ասել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչին ՀՀՊնախարար Սեյրան Օհանյանի հետ հանդիպման ժամանակ։
Հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչիին եւ ռազմական կցորդ (նստավայրը ք.Մոսկվա) գնդապետ Կազույա Օնոյին` վերջինիս ՀՀ-ում հավատամագրվելու կապակցությամբ:
Սեյրան Օհանյանը շնորհավորել է գնդապետ Օնոյին Հայաստանում հավատարմագրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել է արդյունավետ աշխատանք` հույս հայտնելով, որ հետ հայ-ճապոնական պաշտպանական համագործակցության զագացման նոր հեռանկարներ կնախաձեռնվեն:
Դեսպան Տագուչին նշել է, որ ճապոնական կողմը պատրաստ է համագործակցությանը եւ հույս հայտնել, որ առաջընթացը կարձանագրվի մոտ ապագայում:

Министр обороны Армении Сейран Оганян провел встречу с чрезвычайным и полномочным послом Японии в РА Эйджи Тагучи и военным атташе (резиденция в Москве) полковником Казуя Онои в связи с его аккредитацией.
Как сообщает пресс-служба Минобороны РА, Сейран Оганян поздравил полковника Онои и пожелал эффективной работы, выразив надежду, что с его назначением появятся новые перспективы развития армяно-японских отношений в оборонной сфере.
Посол Тагучи отметил, что японская сторона готова к сотрудничеству и выразил надежду на то, что прогресса удастся добиться в скором будущем.