Միջազգային հանրության ուշադրությունը պիտի հրավիրվի այն ամենի վրա, ինչը խախտում է հրադադարը։ Այդ մասին  NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է խաղաղարար գործողությունների հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական   Էդմոն Մուլեն՝ պատասխանելով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումների մասին հարցին։
Նա հիշեցրել է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը բազմիցս հակամարտության խաղաղ կարգավորման, երկխոսության, կանխարգելող դիվանագիտության կոչ է արել։  «Հուսով եմ, որ բոլոր խաղացողները ականջ կդնեն նրա կոչին հակամարտության քաղաքական, ոչ թե ռազմական լուծման հասնելու համար», - նշել է Մուլեն։ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, շարունակել է նա, այս իրավիճակի առաջատարն է։  ՄԱԿ-ն աջակցում է այս ձեւաչափին, բայց բանակցություններում գլխավոր դեր չի խաղում։  «Կարծում եմ, որ Հայաստանը պիտի շարունակի ԵԱՀԿ-ի եւ, ինչո՞ւ չէ, ՄԱԿ-ի աջակցությամբ բարձրացնել այս հարցը։  Մենք բոլորս խաղաղության ջատագով ենք, եւ միջազգային հանրության ուշադրությունը պիտի հրավիրվի այն ամենի վրա, ինչը խախտում է հրադադարը։  Դա այն է, ինչ արել է ձեր ղեկավարությունը, այդ թվում նաեւ՝ Գլխավոր համաժողովի նստաշրջանի ընթացքում՝ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելով այդ հակամարտության վրա», - նշել է Էդմոն Մուլեն՝ ընդգծելով, որ կոչերը պիտի նորից եւ նորից բարձրաձայնվեն։
Ինչպես հաղորդել էր NEWS.am-ը , սեպտեմբերի 25-ին 17:30-ին ադրբեջանական զինված ուժերը թուրքական արտադրության TR-107 հրթիռա-հրետանային համակարգերից գնդակոծության են ենթարկել  Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի հյուսիս-արեւելյան հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի պաշտպանական դիրքերը ։  Հրաձգության հետեւանքով 4 մարդ է զոհվել, 16 զինվորական բեկորային վնասվածքներ է ստացել։ Ադրբեջանական բանակի՝ Նախիջեւանում տեղակայված ստորաբաժանումներից մեկը հոկտեմբերի 1-ին՝ 22:30-ին փորձել է խախտել Հայաստանի պետական սահմանը հարավ-արեւմուտքում՝ հայկական Երասխ գյուղի ուղղությամբ։ Սակայն հակառակորդի փորձը նկատվել է միջդիրքային տարածքում եւ կասեցվել Հայաստանի ԶՈՒ-ի ստորաբաժանումների կողմից, ինչի հետեւանքով հակառակորդը նահանջել է։

Внимание международного сообщества должно быть привлечено ко всему тому, что нарушает перемирие. Об этом в интервью Новости Армении – NEWS.am заявил помощник генсека ООН по вопросам миротворческих операций Эдмон Муле, отвечая на вопрос о периодическом нарушении режима перемирия в зоне карабахского конфликта азербайджанскими вооруженными силами.
Он напомнил, что генеральный секретарь ООН многократно призывал к мирному разрешению конфликта, к диалогу и превентивной дипломатии. «Надеюсь, что все игроки прислушаются к его призыву, с целью достичь политического, а не военного решения конфликта», - отметил Муле. Минская группа ОБСЕ, продолжил он, является лидером в этой ситуации, ООН поддерживает этот формат, но не выполняет главную роль в переговорах. «Я думаю, что Армения должна продолжать поднимать этот вопрос с помощью ОБСЕ и, почему нет, ООН. Все мы привержены миру, и внимание международного сообщества должно быть обращено на все то, что нарушает перемирие. Это то, что ваше руководство делало, в том числе в ходе сессии Генеральной ассамблеи, призывая международное сообщество обратить внимание на этот конфликт», - заметил Эдмон Муле, подчеркнув, что призывы должны озвучиваться вновь и вновь.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 25 сентября в 17:30 азербайджанскими вооруженными силами были подвергнуты ракетно-артиллерийскому обстрелу из установок TR-107 турецкого производства оборонительные позиции одной из воинских частей Армии обороны Карабаха, дислоцированных на северо-восточном направлении. В результате обстрела погибли 4, получили осколочные ранения 16 военнослужащих. Одно из подразделений вооруженных сил Азербайджана, размещенных в Нахичеване, 1 октября в 22:30, попыталось нарушить государственную границу Армении на юго-западе в направлении армянского села Ерасх. Однако попытка противника была замечена на межпозиционной территории и пресечена подразделениями ВС Армении, и в результате перестрелки противник отступил.