ԱՄՆ բանակի վետերան Ջասթին Լենսֆորդի հարսանիքին խաչեղբոր դերում հանդես է եկել նրա ոսկեգույն ռետրիվեր Գեյբը՝ հաղորդում է Gazeta-ն՝ վկայակոչելով The Huffington Post-ին։ Ինչպես նշում է պարբերականը, շունը կարող է ոչ միայն լավագույն ընկեր լինել, այլեւ՝  լավագույն «հարսանքապետ»։
2012 թվին Լենսֆորդը հայրենիք է վերադարձել Աֆղանստանում ծառայությունից, որտեղ կորցրել էր ձախ ոտքը։ Այդ ժամանակ ամերիկացու կյանքում հայտնվել է Գեյբը, որը մասնակցել է Warrior Canine Connection ծրագրին։ Այդ նախագիծը հաշմանդամ վետերաններին օգնում է հաղթահարել պատերազմական հետտրավմատիկ համախտանիշը՝ նախկին զինվորականներին ուղեկից շներ տրամադրելով։
«Գեյբն ամենուր հետեւում է մեզ, դրա համար էլ որոշեցինք, որ հարսանիքը բացառություն չպիտի կազմի», – ասել է Լենսֆորդի կինը՝ Քերոլ Բալմսը։ Հարսանեկան արարողությունը տեղի է ունեցել Ֆլորիդայում։
Լուսանկարիչ Բրեդ Հոլն էլ իր հերթին նշել է, որ Գեյբի հետ աշխատելն անհամեմատ ավելի հեշտ է, քան հարսանիքների մեծամասնության խաչեղբայրների հետ։
Արարողության լուսանկարները տարածվել են մեծ արագությամբ։   Բալմսի խոսքով, ինքն ու ամուսինը չէին պատկերացնում, որ իրենց փոքրիկ հարսանիքը նման ուշադրության կարժանանա:

Шафером на свадьбе ветерана армии США Джастина Лэнсфорда стал его золотистый ретривер Гэйб, сообщает Gazeta  со ссылкой на  The Huffington Post. Как отмечает издание, собака может быть не только лучшим другом, но и лучшим «дружкой» человека.
В 2012 году Лэнсфорд вернулся на родину после службы в Афганистане, где в результате взрыва он лишился левой ноги. Тогда же в жизни американца появился Гэйб, который участвовал в программе Warrior Canine Connection. Этот проект помогает ветеранам-инвалидам преодолеть боевой посттравматический синдром, предоставляя бывшим военным собак-компаньонов.
«Гэйб повсюду следует за нами, поэтому мы посчитали, что свадьба не должна чем-то отличаться», – заявила жена Лэнсфорда Кэрол Балмс. Церемония бракосочетания состоялась во Флориде.
В свою очередь, фотограф Брэд Холл отметил, что с Гэйбом было гораздо проще, чем с шаферами на большинстве других свадеб.
Снимки с церемонии стали вирусными. По словам Балмс, они с мужем не представляли, что их маленькая свадьба получить столько внимания.