«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունում կրքերը թեժանում են։ Այսօր՝ հոկտեմբերի 7-ին  ԲՀԿ նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը որոշում էր կայացրել սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի քվեարկությանը չմասնակցած պատգամավորներին՝ Էլինար Վարդանյանին և Ստեփան Մարգարյանին միջազգային կառույցներում հայկական պատվիրակությունների կազմից հետ կանչելու մասին։ Քննարկվում է նաեւ երկու պատգամավորներին խորհրդարանական հանձնաժողովների նախագահների պաշտոններից հետ կանչելու հարցը։
Բացի այդ, ըստ ԲՀԿ կանոնադրության՝ կուսակցության տարածքային կառույցը դիմել է ԲՀԿ քաղխորհրդին՝ քննարկելու Էլինար Վարդանյանի կուսակցության շարքերում մնալու նպատակահարմարության հարցը:
ԲՀԿ մամուլի քարտուղար Վահան Բաբայանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հաստատեց տեղեկությունը, որ Էլինար Վարդանյանի՝ կուսակցությունում մնալու նպատակահարմարության հարցը դրվելու է քննարկման։ Վահան Բաբայանը կտրականապես հերքեց, թե Վարդանյանի եւ Մարգարյանի նկատմամբ նման մոտեցումը կապված է քվեարկությանը նրանց չմասնակցելու հետ, սակայն ակնհայտ է, որ նրանց նկատմամբ ներկուսակցական «հետապնդումը» սկսվել է հենց քվեարկությունից հետո։ ԲՀԿ մամուլի քարտուղարն ալ հարցերի պատասխանելուց հրաժարվեց՝ պատճառաբանելով, թե մամուլում արդեն ներկայացրել են իրենց մոտեցումները։
Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանը պնդում է, որ իրեն ոչ ոք չի տեղեկացրել խմբակցության նիստի եւ իրեն միջազգային պատվիրակությունների կազմից հանելու մասին։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ստեփան Մարգարյանը նշել էր, որ ինքն այնուամենայնիվ հանգիստ է վերաբերում կայացված որոշմանը։
«Կան խորքային բաներ, որոշակի հարցականներ։ Կոռեկտ չէ անձի հարցը քննարկել՝ առանց ներկայության, առանց տեղյակ պահելու։ Ինձ ոչ ոք չի զանգել, խաբում են, թե երկու օր շարունակ ինձ զանգահարել են, չեմ պատասխանել։ Նման բան չի եղել։ Բացի դրանից այլ դեպքերում զանգում եւ օգնականիս էին հայտնում, բայց այս անգամ նրան էլ չեն զանգել»,- ասաց Ստեփան Մարգարյանը՝ նշելով, որ ինքն այս պահին ավելին չի կարող ասել։
Էլինար Վարդանյանն իր հերթին հայտարարություն էր տարածել, որում նշել էր. «Ինձ համար տհաճ անակնկալ էր այն, որ իմ անձի հետ կապված հարցի քննարկում նախատեսող խմբակցության նիստի վերաբերյալ ես տեղյակ չեմ եղել: Ես դա ուզում եմ արձանագրել: Դա ճիշտ մշակույթ չէ»:
Հիշեցնենք, որ երկու օր առաջ Էլինար Վարդանյանն ու Ստեփան Մարգարյանը բացակայում էին ԱԺ սահմանադրական փոփոխությունները հանրաքվեի դնելու հարցի քվեարկությանը: Նրանք հայտարարել են, որ դեմ են սահմանադրական փոփոխություններին:

В партии «Процветающая Армения» страсти накаляются: председатель партии Наира Зограбян 7 октября приняла решение об отзыве депутатов, не участвовавших в голосовании по проекту конституционных реформ, Элинар Варданян и Степана Маргаряна, из состава армянских делегаций в международных организациях. Обсуждается также вопрос об отзыве двух депутатов с должностей председателей постоянных парламентских комиссий.
Кроме того, согласно уставу «ПА», территориальный орган партии обратился в политсовет партии с просьбой обсудить вопрос целесообразности нахождения Элинар Варданян в рядах партии.
Пресс-секретарь «ПА» Ваан Бабаян в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am подтвердил сведение о том, что вопрос о целесообразности нахождения Элинар Варданян в рядах партии будет вынесен на обсуждение. Однако он категорически отрицает, что такой подход к Варданян и Маргаряну связан с их неучастием в голосовании по проекту конституционных реформ. Тем не менее, очевидно, что партийное «преследование» по отношению к ним началось именно после этого голосования. Пресс-секретарь «Процветающей Армении» отказался отвечать на другие вопросы, мотивируя тем, что в прессе уже представлены их подходы.
Депутат парламента от партии «ПА» Степан Маргарян настаивает, что его никто не уведомлял о заседании парламентской фракции партии и выведении его из состава международных делегаций. В беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am Степан Маргарян  отметил, что он, тем не менее, спокойно относится к принятым решениям. «Есть более глубокие вещи, некоторые вопросительные знаки. Некорректно обсуждать чей-либо вопрос без его уведомления. Мне никто не звонил», - сказал Степан Маргарян, добавив, что в данный момент он не может сказать большего.
В свою очередь, Элинар Варданян распространила заявление, где отметила: «Для  меня было неприятной неожиданностью то, что меня не оповестили о заседании парламентской фракции партии, на котором предполагалось обсуждение вопроса, связанного с моей личностью. Я хочу констатировать это. Это неправильная культура».
Напомним, что два дня назад  Элинар Варданян и Степан Маргарян отсутствовали на голосовании по вопросу о вынесения конституционных реформ на референдум. Они объявили, что выступают против конституционных реформ.