Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ ձեռքսեղմումը պատահականություն է կոչել: Նրա խոսքով, այն նույնիսկ խախտել է դիվանագիտական էթիկան:
Ամերիկյան New Yorker պարբերականին տված հարցազրույցում Զարիֆն ասել է, որ նախապես չի իմացել ԱՄՆ նախագահի հետ հանդիպման մասին:
«Պետությունների ղեկավարների համար ԱԳ նախարարների հետ ձեռքով ողջունելն ընդունված չէ: Պետության ղեկավարի համար նույնիսկ վիրավորական կլիներ նման բան ծրագրելը... Բայց երբ ես դուրս էի գալիս Գլխավոր վեհաժողովի դահլիճից, նախագահ Օբաման ներս էր մտնում, եւ մենք պարզապես հանդիպեցինք միմյանց: Դա պատահականություն է»,- ասել է ԱԳ նախարարը:
ՌԻԱ Նովոստիի-ի փոխանցմամբ, ավելի վաղ իրանական լրատվամիջոցները գրել էին, որ Օբամայի եւ Զարիֆի ձեռքսեղմումն առաջինն էր ԱՄՆ նախագահի եւ իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյայի միջեւ 1979 թվականից ի վեր, երբ երկրում իսլամական հեղափոխություն տեղի ունեցավ:

Gлава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф назвал случайным рукопожатие, которым он обменялся с президентом США Бараком Обамой в конце сентября на полях Генассамблеи ООН в Нью-Йорке. По его словам, оно даже нарушало дипломатический этикет.
В интервью американскому изданию New Yorker Зариф подтвердил, что не знал заранее о встрече с президентом США.
«Для глав государств здороваться за руку с министрами иностранных дел не является общепринятым. Для главы государства даже было бы оскорбительным планировать подобное… Но когда я выходил из зала Генассамблеи, президент Обама зачем-то туда входил, и мы просто столкнулись друг с другом. Это случайность», - рассказал глава МИД.
На вопрос журналистов, имело ли рукопожатие с американским лидером какие-либо последствия для министра в самом Иране, Зариф отметил, что все его поступки имеют последствия, и встреча с Обамой не является исключением, передает РИА Новости.
Ранее иранские СМИ сообщали, что приветствие, которым обменялись Обама и Зариф, стало первым рукопожатием президента США и иранского чиновника высокого ранга с 1979 года, когда в стране произошла исламская революция.