Հայաստանի երկրորդ նախագահը քաղաքական թիմ չունի։ Այդ մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 7-ին ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով մեծ քաղաքականություն վերադառնալու Քոչարյանի շանսերին։
«Քաղաքականության համար քաղաքական թիմ է պետք, խոսքը մտերիմների, բարեկամների մասին չէ, այլ քաղաքական կուսակցությունների։ Ինձ հայտնի չէ այն թիմը, որը հայտարարել է նոր քաղաքական ամբիցիաների մասին»,- նշել է Շարմազանովը։
Հարցին, թե հնարավոր համարում է Քոչարյանի առաջադրումը 2017թ., Շարմազանովը պատասխանել է. «Ամեն ինչ էլ կարող է լինել, մինչեւ 2017 թվականը։ Ձեր ասած գործիչն ու նրա քաղաքական թիմը գոնե ինձ համար այս պահին տեսանելի չեն»։
ԱԺ փոխնախագահը նաեւ խոսել է Հայ ազգային կոնգրեսի մեղադրանքներին, նշելով, որ ՀԱԿ-ը ի սկզբանե բոյկոտել է սահմանադրական բարեփոխումների քննարկում։ «Հրավիրում ենք, չեն գալիս քննարկման։ Ի՞նչ պարտադիր է, որ իրենց առաջարկներն ընդունենք։ Իրենք առաջարկ անում են, Վարդան Պողոսյանն ընդունում է, հետո ասում են՝ է, չընդունեիք»,- ասել է Շարմազանովը եւ հավելել. «Դեռ հարց է, Հայ ազգային կոնգրես գոյություն ունի՞, թե՞ ոչ»։

У второго президента Армении нет политической команды. Об этом заявил вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов в беседе с журналистами после заседания исполнительного органа РПА, комментируя шансы Роберта Кочаряна вернуться в политику.
«Для участия в политической жизни нужна политическая команда, речь не о близких и друзьях, а политических партиях. Мне не известна команда, заявившая о новых политических амбициях», - отметил Шармазанов.
На вопрос о том, считает ли он возможным выдвижение Кочаряна в 2017 г, Шармазанов заметил, что «все может быть, до 2017 г. Указанный Вами деятель и его политическая команда, по крайней мере мне, невидимы».
Что касается обвинений Армянского национального конгресса, то вице-спикер напомнил, что АНК изначально бойкотировал обсуждение конституционных реформ.
«Приглашаем, не приходят на обсуждения. Разве обязательно, чтобы были приняты их предложения? Они предлагают, Вардан Погосян принимает потом говорят, не принимали бы. Еще вопрос, существует ли Армянский национальный конгресс», - заявил Шармазанов.