Ամերիկացի դիզայներ Միքայել Արամը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշարձան է նախագծել։ 13-մետրանոց պողպատե հուշարձանը հոկտեմբերի 6-ին բացվել է Նյու Յորքի Սուրբ Վարդանի եկեղեցու դիմաց։
«Ներգաղթ» անունը կրող քանդակը 1915թ. իրադարձությունների մասին պատմող հուշարձան եւ վերապրելու ու ուժի վկայություն է։ Դիզայները նախագծի վրա աշխատել է պատմաբանների հետ միասին, որպեսզի կազմի հայկական տարածքները ներկայացնող քարտեզը, նախքան այդ տարածքների զավթումը եւ մարդկանց աքսորն ու ջարդերը, գրում է hfnmag.com-ը։
«Ես հույս ունեմ, որ մի օր երեխաներիս հետ կկանգնեմ այս հուշարձանի դիմաց եւ դրա միջոցով հեշտ ուղի կգտնեմ ցավոտ անցյալի մասին խոսելու համար»,- ասել է դիզայները։

American Armenian Artist and designer Michael Aram recently unveiled a sculpture he created in remembrance of the Armenian Genocide for The Eastern Diocese of the Armenian Church of America.
The 13-meter steel sculpture, called Migrations, is a memorial to the events of 1915 and is a testimony of survival, strength and resilience, according to Aram, reported hfnmag.com.
The designer worked with historians to determine the shape of the map representing Armenian territories before lands were seized and people were eradicated and forced out,.