Ստամբուլում հոկտեմբերի 9-ին մեկնարկած Լուսանկարչության երկրորդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա Արա Գյուլերի լուսանկարների ցուցահանդեսը։ ԱՄՆ-ը, Ասիան, Եվրոպան եւ Թուրքիան ներկայացնող մոտ 60 լուսանկարիչներ կմասնակցեն փառատոնին, որը շարունակվելու է մինչեւ նոյեմբերի 8-ը։  Ամերիկահայ լուսանկարիչ Դիանա Մարկոսյանը նույնպես մասնակցելու է փառատոնին, որն այս տարի ընթանում է «Այլոց կյանքը» խորագրով։
Փառատոնի շրջանակներում կկայանա «Հարգանք վարպետներին» միջոցառումը, որին մասնակցելու է աշխարհահռչակ հայ լուսանկարիչ Արա Գյուլերը։ Փառատոնի շրջանակներում կներկայացվի «Կորուսյալ Ստամբուլ» անունը կրող նրա ցուցահանդեսը, հաղորդում է Hurriyet Daily News-ը։
«Այդ լուսանկարներում պատկերված է անհետացող աշխարհը, աշխարհ, որն այլեւս գոյություն չունի, բայց որը դեռ ապրում է իմ մեջ իմ փորձի հետ։ Ես փորձել եմ հավաքել անհետացած կամ անհետացող ապրելակերպի նկարները։ Ես կարծում եմ, որ լուսանկարը հրաշագործության մի ձեւ է, որի միջոցով հավերժացնում ենք փորձի ակնթարթը եւ փոխանցում սերունդներին»,- ասում է Գյուլերը։

Фотовыставка работ Ара Гюлера пройдет в Стамбуле в рамках второго Международного фестиваля фотографии, который открылся 9 октября.
Около 60 фотографов из США, Азии, Европы и Турции принимают участие в фестивале, который продлится до 8 ноября.  Американский фотограф армянского происхождения Диана Маркосян также примет участие в фестивале, который в этом году проходит под названием «Жизнь других».
В рамках фестиваля продет мероприятие «Уважение мастерам», в котором примет участие всемирно известный армянский фотограф Ара Гюлер. Выставка его работ под названием «Потерянный Стамбул» будет представлена в рамках фестиваля, сообщает «Hurriyet Daily News».
«На этих фотографиях представлен исчезающий мир, мир, который больше не существует, но все еще жив во мне с моим опытом. Я попробовал собрать картинки исчезающего или исчезнувшего образа жизни. Я считаю, что фотография – это форма волшебства, с помощью которой захватывается мгновение опыта и передается будущим поколениям»,- говорит Гюлер.