Հոկտեմբերի 12-ին եւ լույս 13-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 150 անգամ:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ այդ ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաեւ 60 /13/ եւ 82 մմ-ոց ականանետերից /17 արկ/, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2500 կրակոց:
Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները լռեցվել են:

STEPANAKERT. – The adversary violated the ceasefire along the Line of Contact between the Karabakh-Azerbaijani opposing forces around 150 times, from Monday to early Tuesday morning.
During this time, Azerbaijan fired more than 2,500 shots in the direction of Armenian military positions, and by way of rifle weaponry and mortars, the Nagorno-Karabakh Republic Ministry of Defense (NKR MOD) press service informed Armenian News-NEWS.am.
As a result of the actions taken in response by the vanguard units of the NKR Defense Army, however, the adversary’s aggressive actions were silenced.