ՌԴ Քննչական կոմիտեն հրաժարվել է վերաորակավորել քաղաքական գործիչ Բորիս Նեմցովի սպանության գործը, այս մասին «ՌԻԱ Նովոստիին» հայտնել է ընտանիքի դատապաշտպան Վադիմ Պրոխորովը:
«ՔԿ-ն մերժել է մեր միջնորդությունը՝ սպանության մասին հոդվածը (ՌԴ ՔՕ 105 հոդված) «Պետական կամ հասարակական գործչի կյանքի նկատմամբ ոտնձություն» հոդվածով (ՌԴ ՔՕ 277 հոդված) փոխարինելու մասին»,- ասել է Պրոխորովը:
Երկու հոդվածներն էլ նախատեսում են առավելագույն պատժամիջոց ՝ ցմահ բանտարկություն, սակայն սպանության համար պատժի նվազագույն շեմը 6 տարվա ազատազրկումն է, իսկ պետական կամ հասարակական գործչի կյանքի նկատմամբ ոտնձգության համար՝ 12 տարվա:

Следственный комитет РФ отказался переквалифицировать дело об убийстве политика Бориса Немцова на статью УК РФ «Посягательство на жизнь государственного или общественного деятеля», сообщил РИА Новости адвокат семьи Вадим Прохоров.
«СК отказал в нашем ходатайстве о переквалификации дела со статьи убийство (105 УК РФ) на статью «посягательство на жизнь государственного или общественного деятеля» (статья 277 УК РФ) », — сказал Прохоров.
Обе статьи предусматривают максимальное наказание в виде пожизненного лишения свободы, однако за убийство минимальный порог наказания предусмотрен в виде 6 лет заключения, а за посягательство на жизнь государственного или общественного деятеля — от 12 лет.