«Իսլամական պետություն» (ԻՊ) խմբավորումը հաստատել է իր առաջնորդներից մեկի՝ հիերարխիայում երկրորդ ղեկավարի զոհվելու փաստը: Այս մասին հաղորդում է France Presse գործակալությունը:
Օգոստոսին ԱՄՆ-ն հայտարարել էր Իրաքի Մոսուլ քաղաքում ամերիկյան ռազմաօդային ուժերի ավիահարվածների ընթացքում ԻՊ-ի առաջնորդներից մեկի ոչնչացման մասին:
«Ամերիկան ցնծում է Աբու Մութազ ալ-Քուրաշիի մահվան առիթով եւ դա ներկայացնում է որպես իր մեծագույն հաղթանակ»,- ծայրահեղականների կայքերից մեկում հրապարակված ԻՊ-ի հայտարարությունն է մեջբերում գործակալությունը:
ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ, այն ժամանակ Սպիտակ տան հայտարարությունում զինյալը ներկայացվում էր որպես «Ֆադել Ահմադ ալ-Հայալի, որը հայտնի է նաեւ որպես Հաջի Մոութազ»: Արեւմտյան լրատվամիջոցները նշում են, որ ալ-Հայալին հայտնի էր բազմաթիվ անուններով եւ մականուններով:

«Исламское государство» (ИГ) подтвердило гибель одного из своих главарей и второго по старшинству лидера в иерархии экстремистской группировки, сообщает агентство Франс Пресс.
В августе США объявили о ликвидации второго по старшинству лидера группировки ИГ в ходе авианалета американских ВВС в районе Мосула в Ираке, передает РИА Новости.
«Америка радуется смерти Абу Мутаза аль-Кураши и представляет это как свою величайшую победу», — цитирует агентство заявление ИГ на одном из экстремистских сайтов.
Тогда в заявлении Белого дома боевик фигурировал как «Фадель Ахмад Аль-Хаяли, также известный как Хаджи Муутаз». СМИ отмечают, что аль-Хаяли был известен под многими именами и прозвищами.