Նոյեմբերի 24-ին Հայաստանի խորհրդարանը երկրորդ եւ վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է «Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը: «Կողմ» է քվեարկել 68 պատգամավոր, «դեմ»` 16-ը, ձեռնպահ է մնացել 15-ը, տեղեկացնում է  NEWS.am-ի խորհրդարանական թղթակիցը:
«Հայաստանի վարչա-տարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որը կազմվել է համայնքների խոշորացման հանրաքվեի արդյունքների հիման վրա, ներմուծում է բաղադրյալ (մի քանի բնավայրից կազմված) համայնքի գաղափարը եւ հաստատում է դրանցից առաջինները` Թումանյանինը եւ Դիլիջանինը հանրապետության հյուսիսում եւ Տաթեւինը` հարավում:  Նոր համայնքներից յուրաքանչյուրը կներառի  8 – 10 գյուղ, առաջին երկու դեպքում` այն քաղաքի հետ միասին, որի շուրջը տեղակայված են:
Այլ խոսքով` նոր միավորները միջին մի բան են դառնում ներկայիս  համայնքապետարանների  (դեպքերի 90%-ում 1 բնակավայրից բաղկացած) եւ խորհրդային շրջանների: Նպատակը տեղական ինքնակառավարման ծախսերը կրճատելն է եւ հարեւան գյուղերի միջեւ համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորություն ստեղծելը:

YEREVAN. - The Armenian Parliament adopted the draft amendments to the Law on Administrative-Territorial Division of Armenia during the second and final reading today.
68 MPs voted “in favor,” while 16 of them voted “against” and 15 abstained, Armenian News – NEWS.am correspondent reports.
The draft amendments to the Law on Administrative-Territorial Division of Armenia, drawn out on the basis of the results of local referendums on enlargement of communities, introduces the concept of constituent communities (consisting of several populated areas) and approves the first of them, namely Tumanyan and Dilijan  in the north and Tatev in the south. Each new community will include 8-10 villages, in the first two cases together with the city round which they are located.
To put it otherwise, the new units become something average between the former municipalities and Soviet regions. The aim is to reduce the expenses on the local self-government and create opportunities for the implementation of joint programs between the neighboring villages.