Ռուսաստանում Թուրքիայի դեսպանության պաշտպանական հարցերի գծով կցորդը շտապ կանչվել է ՌԴ պաշտպանութան նախարարություն: RT-ի հաղորդմամբ, նրան Թուրքիայի ՌՕՈՒ-ի գործողությունների վերաբերյալ հետեւյալ բովանդակությամբ պաշտոնական բողոք է ներկայացվել.
«Այսօր ժամը 9:30-ին ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակում ռազմական առաջադրանք կատարող ռուսական ինքաթիռը խոցվել է թուրքական ՌՕՈՒ-ի կողմից:
Ռուսական ինքնաթիռը չի հատել թուրքական սահմանը եւ գործել է բացառապես Սիրիայի տարածքում գտնվող օբյեկտների ուղղությամբ: Ռուսական ավիացիայի ռազմական գործողություններն ուղղված են եղել ապօրինի ահաբեկչական կազմավորումների դեմ, որի կազմում մեծ թվով զինյալներ կան Ռուսաստանի Հյուսիսային Կովկասից:
ՌԴ պաշտպանության նախարարության մասնագետների՝ արտակարգ կապի գծով թուրքական կողմի հետ փոխգործակցելու փորձերը հաջողությամբ չեն պսակվել:

В Министерство обороны Российской Федерации был срочно вызван атташе по вопросам обороны при посольстве Турецкой Республики в России, которому был заявлен официальный протест относительно действий ВВС Турции следующего содержания:
«Сегодня в 9:30 российский самолёт, выполнявший боевые задачи по борьбе с терроризмом, был сбит самолётом турецких ВВС.
Российский самолёт турецкую границу не пересекал и действовал исключительно по объектам на территории Сирии.
Боевые действия российской авиации велись против незаконных террористических формирований, в состав которых входит большое количество боевиков с Северного Кавказа России.
Попытки специалистов Минобороны России организовать взаимодействие с турецкой стороной по линии экстренной связи успехом не увенчались.
Рассматриваем действия турецких ВВС как недружественный акт.
В настоящее время Минобороны России разрабатывает комплекс мероприятий по реагированию на подобные инциденты.