Ռուսաստանում Թուրքիայի դեսպանության պաշտպանական հարցերի գծով կցորդը շտապ կանչվել է ՌԴ պաշտպանութան նախարարություն: RT-ի հաղորդմամբ, նրան Թուրքիայի ՌՕՈՒ-ի գործողությունների վերաբերյալ հետեւյալ բովանդակությամբ պաշտոնական բողոք է ներկայացվել.
«Այսօր ժամը 9:30-ին ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակում ռազմական առաջադրանք կատարող ռուսական ինքաթիռը խոցվել է թուրքական ՌՕՈՒ-ի կողմից:
Ռուսական ինքնաթիռը չի հատել թուրքական սահմանը եւ գործել է բացառապես Սիրիայի տարածքում գտնվող օբյեկտների ուղղությամբ: Ռուսական ավիացիայի ռազմական գործողություններն ուղղված են եղել ապօրինի ահաբեկչական կազմավորումների դեմ, որի կազմում մեծ թվով զինյալներ կան Ռուսաստանի Հյուսիսային Կովկասից:
ՌԴ պաշտպանության նախարարության մասնագետների՝ արտակարգ կապի գծով թուրքական կողմի հետ փոխգործակցելու փորձերը հաջողությամբ չեն պսակվել:

The Russian Ministry of Defense urgently summoned the military attaché of the Turkish Embassy in Russia, who was presented with an official protest on the actions of Turkey’s Air Forces.
“The Russian jet carrying out military task on the struggle against terrorism was downed by the Turkish Air Forces at 9:30 today. The Russian jet didn’t cross the Turkish border and was acting exclusively on the assets in the territory of Syria.
The military actions of the Russian aviation were implemented against the illegal terrorist formations, which include a large number of militants from Russia’s South Caucasus.
Attempts of the Russian Defense Ministry specialists to organize an interaction with the Turkish side on emergency communication failed.
We consider the actions of the Turkish Air Forces as an unfriendly act.
Currently, the Russian Ministry of Defense is working out a complex of measures on reacting to such incidents.