Վրաստանը առաջընթաց է գրանցել կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Հետեւությունը շատ պարզ է՝ Հայաստանը կարող է նույնը անել: Այս մասին կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում նոյեմբերի 25-ին դոնորական կազմակերպությունների հետ քննարկման ժամանակ հայտնել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Վկայակոչելով Transparency International կազմակերպության վարկանիշային սանդղակը, որտեղ 176 երկրների շարքում Հայաստանը 96 –րդ տեղն է զբաղեցնում, Ռուսաստանը՝ 161-րդ, իսկ Վրաստանը՝ 56-րդ՝ Սվիտելսկին շեշտել է. «Ես չգիտեմ, թե ինչով է Հայաստանը տարբերվում Վրաստանից »: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում, ըստ դիվանագետի, վճռորոշը քաղաքական կամքն է:
«Հայաստանը հրաշալի փաստաթղթեր ունի: Ես կարող եմ ասել, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ձեր ռազմավարությունը իմ տեսած լավագույն փաստաթղթերից մեկն է: Ձեր գործողությունների ծրագիրը հոյակապ փաստաթուղթ է: Խնդիրն այն է, որ անցած շաբաթ, երբ ես զրուցում էի երիտասարդների հետ ու հիշատակում այդ փաստաթղթերի մասին, նրանք ոչ թե քմծիծաղ էին տալիս, այլ ծիծաղում»,-նշել է Պյոտր Սվիտալսկին: Հետեւաբար, անհրաժեշտ է այդ փաստաթղթերը ամրապնդել գործողություններով, քաղաքական կամքով: «Երիտասարդ սերունդը պետք է պատասխանատու լինի, քանի որ դա ձեր ապագային է վերաբերում: Դուք կարող եք անել դա: Խնդրում եմ՝ արեք»,- ամփոփել է եվրոպացի դիվանագետը:

Грузия зарегистрировала прогресс в борьбе с коррупцией. Урок прост – Армения может сделать то же самое. Об этом заявил на обсуждении с донорскими организациями в рамках борьбы с коррупцией 25 ноября глава делегации Европейского союза в Армении, посол Петр  Свитальски.
Ссылаясь на рейтинговую таблицу организации «Transparency International», в которой среди 176 стран Армения находится на 96-ом месте, Россия – на 161-ом, а Грузия – на 56-ом, Свитальски подчеркнул: «Я не знаю, чем Армения отличается от Грузии». Решающей в борьбе с коррупцией, согласно дипломату, является политическая воля. «У Армении чудесные документы. Я могу сказать, что ваша стратегия по борьбе с коррупцией – один из наилучших документов, которые я когда-либо держал в руках. Ваш план действий – чудесный документ. Проблема в том, что в прошлую субботу, когда я говорил с молодыми людьми и упомянул об этих документах, они смеялись, не улыбались даже», - отметил Петр Свитальски. Следовательно, необходимо подкрепить эти документы действиями, политической волей. «Молодое поколение должно быть ответственным, поскольку это касается вашего будущего. Вы можете сделать это. Прошу вас, сделайте это», - подытожил европейский дипломат.