Հայաստան-Ալբանիա աղմկահարույց ֆուտբոլային խաղի կապակցությամբ օտարերկրյա լրատվամիջոցների տարածած հրապարակումները, որի համաձայն Հայաստանի հավաքականի 4 ֆուտբոլիստներ կաշառք են ստացել ալբանացիների հաղթանակը ապահովելու համար, ոստիկանության 6-րդ վարչությունը դեռ  ուսումնասիրում է։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնել են ոստիկանության լրատվական ծառայությունից։
Նշենք, որ մոտ մեկ ամիս առաջ NEWS.am-ը գրել էր, որ նյութերը ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ուղարկել է ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր (6-րդ) վարչություն, այսպես ասած ստուգողական աշխատանքներ կատարելու։
Մինչ ոստիկանությունը էական բացահայտումների մասին կհայտարարի, այսօր՝ նոյեմբերի 25-ին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը հայտարարել է, որ Հայաստան - Ալբանիա խաղի ժամանակ տեղի է ունեցել դավաճանություն։ «Ցավոք սրտի, դա իմ համոզմունքն է։ Կարծում եմ, որ իրականում եղել է դա, և մեր գործն է, որ դա բացահայտենք, և այդ մարդկանց անունները հրապարակենք։ Դա իմ անձնական գործն է։ Ուղղակի մենք հիմա փաստեր չունենք, բայց կարծում եմ կլինեն։ Խաղը սկսվելուց կես ժա անց ես դա արդեն հասկացել էի»,-ասել է Հայրապետյանը՝  կարծիք հայտնելով, որ  կբացահայտվի խաղի վաճառքը։
Հիշեցնենք, որ Հոկտեմբերի 11-ին ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականը, հյուրընկալելով Ալբանիայի հավաքականին, խոշոր՝ 0-3 հաշվով պարտություն կրեց: Հաղթանակը հնարավորություն տվեց ալբանացիներին անցնել «Եվրո-2016-ի» եզրափակիչ փուլ։ Խաղից հետո սերբական լրատվամիջոցները տեղեկություններ էին տարածել, թե Հայաստանի ընտրանու 4 ֆուտբոլիստներ կաշառվել են՝ ստանալով 500 հազարական եվրո:

6-ое управление по борьбе с организованной преступностью  Полиции Армении пока изучает факты, изложенные в иностранных СМИ, по поводу нашумевшего футбольного матча Армения – Албания. Согласно публикациям, 4 игрока сборной Армении получили взятки для обеспечения победы албанцев. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Полиции Армении.
Отметим, что примерно месяц назад Новости Армении – NEWS.am писали о том, что Генеральная прокуратура направила материалы в 6-ое  Главное управление по борьбе с организованной преступностью  Полиции Армении для проведения, так называемых, контрольных работ.
Пока  все в ожидании заявлений от Полиции Армении, президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян 25 ноября заявил о том, что во время игры Армения-Албания было совершено  предательство. «Думаю, это на самом деле произошло. И мы должны все выявить, опубликовать имена данных людей. Это мое личное дело. Просто сейчас у нас нет фактов, но, думаю, они будут. Спустя полчаса после игры, я это уже понял», - заявил Айрапетян.
Напомним, что 11 октября сборная Армении в домашнем матче со сборной Албании проиграла с крупным счетом 0-3. Победа позволила албанцам выйти в финальный тур «Евро-2016». После игры сербские СМИ распространили информацию о том, что 4 игрока сборной Армении получили взятки в размере 500 тыс. евро.