Եվրասիական միության ռեժիմը դանդաղեցնում է  համակարգչային անվտանգության տեխնիկայի ներմուծումը Հայաստան:  Այդ մասին   NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է  համակարգչային տեխնիկայի մանրածախ վաճառքով զբաղվող «Յունիկոմպ» ՓԲԸ-ի  գլխավոր տնօրեն Արմեն Բալդրյանը:
ԵԱՏՄ-ի ռեժիմում դա ոլորտի մի քանի դժվարություններից մեկն է, հավելել է նա: Այլ տեխնիկայի հետ կապված ընթացակարգային մեծ բարդություններ չկան: Համակարգչային տեխնիկայի վրա դրված մաքսատուրքերը եւս չեն ավելացել:
«Հարցեր են առաջանում միայն ծածկագրման-վերծանման սարքերի հետ կապված: Դրանց համար հատուկ թույլտվություն է պահանջվում, որը նախկինում չկար:  Իհարկե, դա արդարացված է, եթե խոսքը գաղտնի սարքերի մասին է, բայց կան նաեւ քաղաքացիական նշանակության սովորական սարքեր, որոնց պարագայում նման խստությունն անիմաստ է  », - ասել է Բալդրյանը:
Այդ սարքերի թվին են պատկանում ֆաերվոլները, ռաուտերները, անհատական նույնականացման սարքերը (թոքենները): Դրանց համար թույլտվություն ստանալը  15-20 օր է տեւում:

YEREVAN. - The regime of the Eurasian Union (EEU) leads to holdbacks in import of computer security technology to Armenia, Unicomp CJSC (computer technology retailer) Director General Armen Baldryan told Armenian News – NEWS.am correspondent.
According to him, this is one of the several difficulties which his sphere experiences under EEU regime. There are no major procedural difficulties with other equipment, he said. The customs duties on computer technology haven’t increased either.
“Issues rise only with regard to the goods for ciphering and deciphering. They require special permission which wasn’t applied before. Of course, this is justified in case of secret equipment, but there is also equipment for civil designation, which doesn’t require such rigor,” Baldryan said.
The latter includes firewalls, routers and personal identification devices (tokens). Receiving permissions for them takes 15-20 days.