Ավստրալական Red Automotive Technologies նորելուկ ընկերությունը մտադիր է էլեկտրական ամենագնաց ստեղծել, որը կկարողանա մինչեւ  1200 կիլոմետր անցնել եւ զարգացնել 250 կմ/ժ արագություն: Եթե նախագծի համար անհրաժեշտ ֆինանսավորումը գտնվի, ընկերությունը հույս ունի միանգամից մի քանի նմուշի սերիական թողարկում իրականացնել եւ տասը տարի անց տարեկան մինչեւ   75 հազար ավտոմեքենա թողարկել: Այդ մասին գրում է Motoring պարբերականը:
Էլեկտրական ամենագնացի նախագիծը պատկանում է ավստրալացի ինժեներ Պոլ վան Լուին: Նա Ադելաիդայում սեփական ինժեներային ընկերություն ունի, որը վերջին  22 տարվա ընթացքում սպառողական ապրանքների նախագծեր է մշակում, ինչպես նաեւ տարբեր համակարգեր եւ սարքավորումներ պաշտպանության, ավտոմոբիլային արդյունաբերության եւ լեռնահանքարդյունաբերության համար:  Այս պահին գործարարը նախագծի զարգացման համար արդեն աշխատանքի է ընդունել GM Holden ընկերության նոր արտադրանքի նախագծման բաժնի նախկին ղեկավար եւ էլեկտրամեքենաների ոլորտի մասնագետ Յեն Մաքլիվին, գրում է  Motor-ը:
Red Automotive Technologies-ը նախատեսում է իր նմուշների համար մոդուլային կառուցվածք օգտագործել: Ընկերության առաջին ամենագնացը չորս էլեկտրաշարժիչ կունենա  (ամեն անիվի համար` մեկը), երկուաստիճանանի փոխանցում եւ   «նորարարական» կախոց` կարգավորվող ճանապարհային լուսաշերտով: Բացակը կհասնի   375 մմ-ի, անիվների հոդակապերը` 450 մմ-ի, իսկ քարշակի զանգվածը 3,5 տոննայի:
Բացառապես էլեկտրականության քարշուժով ամենագնացը մոտ  200 կմ կանցնի: Նմուշը նաեւ   ներքին այրման շարժիչ կստանա (բենզինային կամ դիզելային), որը կօգտագործվի բացառապես շարժման ընթացքում մարտկոցների ենթալիցքավորման համար: Այդ ագրեգատի շնորհիվ ընթացքի հնարավորությունը կմեծանա  մինչեւ 1200 կմ:  Նորույթը կկարողանա իր արագությունը զրոյից  «հարյուրի» հասցնել չորս վայրկյանից էլ պակաս ժամանակում: Ամենագնացային հզորությունների առումով, ինչպես ասում են ընկերությունում, այս նմուշը կկարողանա գերազանցել  Jeep-ին եւ Toyota Land Cruiser-ին:
Մոտ ժամանակներս Red Automotive Technologies-ը կսկսի ֆինանսական միջոցների փնտրտուքը: Ընկերությունը մտադիր է հետագայում դուրս գալ բորսա եւ   IPO անցկացնել: Առաջին նմուշի սկզբնական գինը մոտ  85 հազար դոլար կկազմի:

Австралийский стартап Red Automotive Technologies намерен выпустить электрический внедорожник, который сможет проезжать до 1200 километров и разгоняться до 250 километров в час. В том случае, если проект найдет необходимое финансирование, компания рассчитывает запустить в серию несколько моделей и через десять лет продавать до 75 тысяч автомобилей в год. Об этом сообщает издание Motoring.
Проект электрического внедорожника принадлежит австралийскому инженеру Полу ван де Лу. Он владеет собственной инжиниринговой фирмой в Аделаиде, которая в течение последних 22 лет разрабатывает потребительские товары, а также различные системы и устройства для обороны, автомобильной индустрии и горнодобывающей промышленности. На данный момент бизнесмен уже нанял для развития проекта бывшего руководителя отдела планирования новых продуктов компании GM Holden и эксперта в области электрокаров Иена Макклива, передает Motor
В Red Automotive Technologies планируют использовать для своих моделей модульную конструкцию. Первый внедорожник компании получит четыре электромотора (по одному в каждом колесе), двухступенчатую трансмиссию и «инновационную» подвеску с регулируемым дорожным просветом. Клиренс достигнет 375 миллиметров, артикуляция колес — 450 миллиметров, а масса буксируемого прицепа — 3,5 тонны.
Исключительно на электротяге внедорожник проедет около 200 километров. Модель также получит ДВС (бензиновый или дизельный), который будет использоваться исключительно для подзарядки батарей во время движения. С этим агрегатом запас хода увеличится до 1200 километров. С нуля до «сотни» новинка сможет ускоряться менее чем за четыре секунды. В плане внедорожных возможностей машина, как говорят в компании, сможет превзойти Jeep и Toyota Land Cruiser.
В ближайшее время Red Automotive Technologies приступит к поиску финансирования. Впоследствии компания намерена выйти на биржу и провести IPO. Стартовая цена первой модели составит около 85 тысяч долларов.