Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը մի շարք խախտումներ է հայտնաբերել  «Հարավկովկասյան երկաթուղու» գործունեության մեջ: Այդ մասին նոյեմբերի  26-ին լրագրողներին ասել է Պետական հանձնաժողովի ղեկավար Արտակ Շաբոյանը: Հետազոտության արդյունքներն արդեն ուղարկվել են Տրանսպորտի նախարարություն, հավելել է նա:
Հաշվի առնելով, որ «ՀԿԵՈՒ»-ն   «Ռուսական երկաթուղի» ԲԲԸ-ի  100 տոկոսանոց դուստր ձեռնարկությունն է հանդիսանում, հետազոտություններն ուղարկվել են ՌԴ-ի Դաշնային հակամենիշխանական ծառայությանը: Ռուս գործընկերները, հավելել է Շաբոյանը, նույնպես հետեւում են տրանսպորտային ծառայությունների շուկային, դրա համար էլ հայկական կարգավորող մարմնի  տվյալները նրանց շատ են հետաքրքրել:
Արտակ Շաբոյանի խոսքով, ՀՄԾ-ի ղեկավար Իգոր Արտեմեւը խոստացել է մանրամասնորեն ուսումնասիրել հայկական կողմի տվյալները, իսկ անհրաժեշտության դեպքում վարչական գործ հարուցել եւ պատասխանատվության միջոցներ ձեռք առնել:  «Եթե լիազորությունների չարաշահումն ապացուցվի, գործերը կուղարկվեն դատախազություն», - հավելել է Շաբոյանը:
Պետական հանձնաժողովը  «ՀԿԵՈՒ»-ի աշխատանքում արձանագրել է պետգնումներին, ինչպես նաեւ ծախսերին հաշվարկին առնչվող պահանջների խախտումներ:  Մասնավորապես, երկաթուղին ներդրումների ցուցանիշներն ավելացնում է ընթացիկ ծախսերի հաշվին:  Բացի այդ, «ՀԿԵՈՒ»-ի ծախսերից որոշները համաձայնեցված չեն պետական մարմինների հետ, նշանակում է` հարց է առաջանում, թե կարող են դրանք ներառվել  կառավարության  հետ կոնցեսիոն պայմանագրով նախատեսված ներդրումային պարտավորությունների գումարի մեջ:

Госкомиссия Армении по защите экономической конкуренции выявила ряд нарушений в деятельности «Южно-Кавказской железной дороги». Об этом заявил журналистам 26 ноября руководитель Госкомиссии Артак Шабоян. Итоги исследования уже направлены в Минтранс, добавил он.
Учитывая, что ЗАО «ЮКЖД» является 100%-ой дочерней компанией ОАО «Российские железные дороги», исследования направили и в Федеральную антимонопольную службу РФ. Российские коллеги, добавил Шабоян, тоже следят за рынком транспортных услуг, поэтому данные армянского регулирующего органа их очень заинтересовали.
По словам Артака Шабояна, глава ФАС Игорь Артемьев пообещал подробно изучить данные армянской стороны, а при необходимости возбудить административное дело и применить меры ответственности. «В случае, если злоупотребление полномочиями будет доказано, дела будут направлены в прокуратуру», - добавил Шабоян.
В частности, Госкомиссия усмотрела в работе «ЮКЖД» нарушения требований к госзакупкам, а также к учёту затрат. В частности, железная дорога завышает показатели инвестиций за счёт текущих расходов. Кроме того, некоторые из расходов «ЮКЖД» не согласованы с госорганами, а значит, возникает вопрос, могут ли они идти в зачёт инвестиционных обязательств компании по концессионному договору с Правительством.