Նոյեմբերի 26-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է իր հրավերով Հայաստան ժամանած Ահլ ալ-Բեյթի Համաշխարհային համագումարի գլխավոր քարտուղար Այաթոլլա Մոհամմադ Հասան Ախթարիին։ Այս մասին հաղորդում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Տեղեկատվական համակարգը։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ողջունեց Այաթոլլա Ախթարիի այցը Հայաստան և Ս. Էջմիածին և նշեց, որ նմանատիպ այցելությունները ոչ միայն նպաստում են երկկողմանի փոխճանաչողությանն ու միջկրոնական երկխոսությունների առավել զորացմանը, այլև դրական ներգործություն են ունենում մեր երկու հավատավոր ժողովուրդների զավակների վրա` ապրելու խաղաղ և ստեղծագործ կյանքով:
Ընդգծելով միջկրոնական երկխոսությունների անհրաժեշտությունը` Վեհափառ Հայրապետը շեշտել է, որ, ինչպես քաղաքական գործիչները, հոգևոր առաջնորդները ևս կարևոր դերակատարություն կարող են ունենալ աշխարհի տարբեր կողմերում իրականացվող ոճրագործությունների և ահաբեկչական գործողությունների կանխարգելման, դրանց հետևանքների հաղթահարման գործում, հատկապես որ այսօր հաճախ ահաբեկչությունը քողարկվում է կրոնական գործոնով:
Այս առնչությամբ Նորին Սրբությունը դատապարտել է Ֆրանսիայում կատարված ահաբեկչությունը, նաև մտահոգություն հայտնել Միջին Արևելքում տիրող ծանր կացության վերաբերյալ:
Իր խոսքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն անդրադարձել է երկու ժողովուրդների պատմական կապերին և ներկայիս հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացմանը: Վերջինիս տեսանելի վկայություն նկատելով իրանահայ համայնքի ազգային-եկեղեցական կյանքը` Նորին Սրբությունն ընդգծել է, որ դա քրիստոնյա և իսլամ ժողովուրդների խաղաղ ու համերաշխ համակեցության գեղեցիկ օրինակ է: Այս առիթով Հայոց Հայրապետն իր գնահատանքը հայտնել է հայ համայնքի և նրա հոգևոր-կրթական հաստատությունների նկատմամբ Իրանի իշխանությունների կողմից ցուցաբերվող ուշադրության համար:
Իր հերթին հրավերի և ջերմ ընդունելության համար շնորհակալություն է հայտնել Այաթոլլա Մոհամմադ Հասան Ախթարին` փառք տալով Երկնավորին, որ բարեկամ երկու ժողովուրդների միջև ջերմ հարաբերություններն ընդլայնվում են` ընդգրկելով տարբեր ոլորտներ:
Ահլ ալ-Բեյթի Համաշխարհային Համագումարի գլխավոր քարտուղարը ևս կարևորեց միջկրոնական երկխոսությունները` նշելով, որ կրոնական առաջնորդների միջև ձևավորված փոխհամագործակցությունը գեղեցիկ օրինակ կլինի աշխարհի ժողովուրդների համար և կառաջնորդի նրանց դեպի բոլոր կրոնների կողմից քարոզվող վեհ ու նվիրական արժեքները:
Այաթոլլա Մոհամմադ Հասան Ախթարին անդրադարձ է կատարել նաև ծայրահեղականության դրսևորումներին: Նա ընդգծել է, որ որևէ կրոն կոչ չի անում սպանել Աստծո արարածներին, և կրոնական գործիչների պարտականությունն է խստորեն դատապարտել մարդկանց կրոնական հավատալիքները չարաշահող բոլոր այդ երևույթները:

Католикос Всех армян Гарегин Второй  26 ноября принял в Первопрестольном Св. Эчмиадзине генерального секретаря Всемирного Конгресса Ахл аль-Бейт Аятоллу Мохаммада Хасана Ахтари, прибывшего по его приглашению.
Католикос поприветствовал визит Аятоллы в Армению и Эчмиадзин, отметив, что подобные взаимные визиты не только содействуют развитию взаимной узнаваемости и оживлению диалога религий, но и положительно влияют на верующих сынов двух стран, побуждая их к мирной и творческой жизни.
Подчеркнув важность межконфессионального диалога, Католикос заявил, что подобно политическим деятелям, религиозные предводители тоже могут повлиять на предупреждение террористических актов и преступлений в разных частях мира, в преодолении их последствий, особенно учитывая, что сегодня терроризм нередко прикрывается религиозным фактором. В связи с этим Его Святейшество осудил теракт во Франции, а также выразил озабоченность тяжёлой ситуацией на Ближнем Востоке.
Католикос затронул исторические связи двух народов и нынешнее развитие армяно-иранских отношений. Он упомянул о национально-церковной жизни армянской общины Ирана, подчеркнув этот красивый  пример сосуществования христианского и исламского народов в мире и согласии. В этой связи Католикос выразил высокую оценку содействию властей Ирана армянской общине и её религиозным и образовательным учреждениям.
Поблагодарив за приглашение и тёплый приём, Аятолла Мохаммад Хасан Ахтари воздал хвалу Всевышнему за то, что дружественные связи двух соседних народов расширяются, включая различные отрасли.
Генеральный секретарь Всемирного конгресса Ахль Аль-Бейт тоже отметил важность диалога между религиями, отметив, что сотрудничество религиозных предводителей станет красивым примером для народов мира и покажет им путь к высшим и откровенным ценностям, проповедуемым всеми религиями.
Аятолла Мохаммад Хасан Ахтари затронул и проблему экстремизма. Он подчеркнул, что ни одна религия не призывает убивать Божьи создания, и обязанность религиозных лидеров – строго осуждать все явления, злоупотребляющие верой людей.
В ходе беседы Католикос Гарегин Второй и генеральный секретарь Всемирного Конгресса Ахль аль-Бейт побеседовали о духовном воспитании молодого поколения и подготовке духовенства. В деле преодоления различных задач, волнующих людей, он отметил важность расширения межконфессионального диалога и совместных шагов.
В завершение беседы Католикос Всех армян передал свои наилучшие пожелания генеральному секретарю Всемирного Конгресса, испросив благословения Всевышнего на жизнь дружественного народа.