Նոյեմբերի 26-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է իր հրավերով Հայաստան ժամանած Ահլ ալ-Բեյթի Համաշխարհային համագումարի գլխավոր քարտուղար Այաթոլլա Մոհամմադ Հասան Ախթարիին։ Այս մասին հաղորդում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Տեղեկատվական համակարգը։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ողջունեց Այաթոլլա Ախթարիի այցը Հայաստան և Ս. Էջմիածին և նշեց, որ նմանատիպ այցելությունները ոչ միայն նպաստում են երկկողմանի փոխճանաչողությանն ու միջկրոնական երկխոսությունների առավել զորացմանը, այլև դրական ներգործություն են ունենում մեր երկու հավատավոր ժողովուրդների զավակների վրա` ապրելու խաղաղ և ստեղծագործ կյանքով:
Ընդգծելով միջկրոնական երկխոսությունների անհրաժեշտությունը` Վեհափառ Հայրապետը շեշտել է, որ, ինչպես քաղաքական գործիչները, հոգևոր առաջնորդները ևս կարևոր դերակատարություն կարող են ունենալ աշխարհի տարբեր կողմերում իրականացվող ոճրագործությունների և ահաբեկչական գործողությունների կանխարգելման, դրանց հետևանքների հաղթահարման գործում, հատկապես որ այսօր հաճախ ահաբեկչությունը քողարկվում է կրոնական գործոնով:
Այս առնչությամբ Նորին Սրբությունը դատապարտել է Ֆրանսիայում կատարված ահաբեկչությունը, նաև մտահոգություն հայտնել Միջին Արևելքում տիրող ծանր կացության վերաբերյալ:
Իր խոսքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն անդրադարձել է երկու ժողովուրդների պատմական կապերին և ներկայիս հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացմանը: Վերջինիս տեսանելի վկայություն նկատելով իրանահայ համայնքի ազգային-եկեղեցական կյանքը` Նորին Սրբությունն ընդգծել է, որ դա քրիստոնյա և իսլամ ժողովուրդների խաղաղ ու համերաշխ համակեցության գեղեցիկ օրինակ է: Այս առիթով Հայոց Հայրապետն իր գնահատանքը հայտնել է հայ համայնքի և նրա հոգևոր-կրթական հաստատությունների նկատմամբ Իրանի իշխանությունների կողմից ցուցաբերվող ուշադրության համար:
Իր հերթին հրավերի և ջերմ ընդունելության համար շնորհակալություն է հայտնել Այաթոլլա Մոհամմադ Հասան Ախթարին` փառք տալով Երկնավորին, որ բարեկամ երկու ժողովուրդների միջև ջերմ հարաբերություններն ընդլայնվում են` ընդգրկելով տարբեր ոլորտներ:
Ահլ ալ-Բեյթի Համաշխարհային Համագումարի գլխավոր քարտուղարը ևս կարևորեց միջկրոնական երկխոսությունները` նշելով, որ կրոնական առաջնորդների միջև ձևավորված փոխհամագործակցությունը գեղեցիկ օրինակ կլինի աշխարհի ժողովուրդների համար և կառաջնորդի նրանց դեպի բոլոր կրոնների կողմից քարոզվող վեհ ու նվիրական արժեքները:
Այաթոլլա Մոհամմադ Հասան Ախթարին անդրադարձ է կատարել նաև ծայրահեղականության դրսևորումներին: Նա ընդգծել է, որ որևէ կրոն կոչ չի անում սպանել Աստծո արարածներին, և կրոնական գործիչների պարտականությունն է խստորեն դատապարտել մարդկանց կրոնական հավատալիքները չարաշահող բոլոր այդ երևույթները:

Patriarch of the Armenian Apostolic Church and Catholicos of All Armenians Karekin II today received in the Mother See of Holy Etchmiadzin the Secretary General of the Ahl al-Bayt World Assembly, Ayatollah Mohammad Hasan Akhtari, who arrived in Armenia upon the Catholicos’ invitation, Mother See of Holy Etchmiadzin press-service reports.
The Catholicos welcomed Ayatollah Mohammad’s visit to Armenia and Holy Etchmiadzin, noting that such visits not only contribute to bilateral mutual understanding and strengthening of the inter-religious dialogue, but also positively influence the sons of two pious people so that they live a peaceful and creative life.
Stressing the necessity of the inter-religious dialogues, Karekin II noted that the spiritual leaders, like politicians, can also have an important role in preventing the crimes and terror acts in different parts of the world, as well as in overcoming their consequences, especially when the terrorism is currently concealed by the religious factor.
With this regard, the Catholicos condemned the terror act in France and expressed concern over the difficult situation in the Middle East.
Karekin II also referred to the historical ties between the two people and the development of current Armenian-Iranian relations. He appreciated the attention of the Iranian government towards the Armenian community and its spiritual and education institutions.
Ayatollah Mohammad Hasan Akhtari also attached importance to the inter-religious dialogue, stressing that the cooperation between the religious leaders will serve as a nice example for the peoples of the world and will lead them to the solemn and cherished values preached by all religions.
He also referred to the manifestations of extremism. According to Ayatollah Mohammad, no religion urges to kill the God’s creations and the responsibility of the clergymen is to strictly condemn all those phenomena which abuse people’s religious beliefs.