Հայաստանի հանրապետության Սահմանադրության մեջ փոփոխությունների հանրաքվեում ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը ու նրա շտաբը ՀՀ ԱԳՆ հրավերքով 2015 թ. նոյեմբերի 26-ին անցել են իրենց գործառույթների կատարմանը:
Այդ նույն օրը առաքելության ղեկավար Ե. Սլոբոդան հանդիպել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Ա. Հովակիմյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հանրաքվեին, դրա նախապատրաստմանը ու անցկացմանը միջազգային կազմակերպությունների մասնակցությանը վերաբերող հարցեր: Առաքելության ղեկավարը նշել է, որ ԱՊՀ դիտորդների խնդիրն է նպաստել հանրաքվեի ազատ ու ժողովրդավարական անցկացմանը, որը պետության ներքին գործն է:
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնել են ԱՊՀ դիտորդական առաքելության շտաբի մամուլի ծառայությունից, դիտորդները նոյեմբերի 27-ին հանդիպել են ՀՀ ԿԸՀ նախագահ Տ . Մուկուչյանի հետ: Կայացած զրույցի ընթացքում ԱՊՀ դիտորդներին մանրակրկիտ տեղեկացրել են հանրաքվեի տեղամասային հանձնաժողովների ձեւավորման ու դրանց անդամների ուսուցմանն ուղղված ԿԸՀ գործունեության մասին: Նաեւ ԿԸՀ նախագահը պատմել է ԿԸՀ-ի ստացած դիմումներ ու առաջարկների եւ դրանց քննարկման արդյուքնների մասին:
Ե. Սլոբոդան էլ իր հերթին պատմել է առաքելության կարգի ու սկզբունքների ու դրա ձեւավորման մասին: Առաքելությունը իր գործունեությունն իրականացնելու է քաղաքական չեզոքության սկզբունքներով՝ ինքնուրույն ու անկախ, պահպանելով տվյալ երկրի օրենքները:
Առաքելությունը շարունակում է հետեւել հանրաքվեի նախապատրաստմանն ու անցկացմանը եւ այսուհետ էլ տեղեկացնելու է իր գործունեության մասին:

По приглашению Министерства иностранных дел Республики Армения  миссия наблюдателей от СНГ на референдуме по внесению изменений в Конституцию Республики Армения и ее штаб 26 ноября 2015 года приступили к осуществлению своих функций.
В этот же день глава миссии Е. Слобода встретился с заместителем министра иностранных дел Республики Армения А. Овакимяном. На встрече были обсуждены вопросы, связанные с референдумом, участием международных организаций в наблюдении за его подготовкой и проведением. Глава миссии отметил, что задача наблюдателей от Содружества – содействовать свободному и демократическому проведению референдума, который является внутренним делом государства.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе штаба миссии наблюдателей от СНГ, наблюдатели 27 ноября провели встречу с председателем центральной избирательной комиссии Республики Армения Т. Мукучяном. В ходе состоявшейся беседы наблюдатели от СНГ были подробно проинформированы о формировании участковых комиссий референдума и деятельности ЦИК по обучению их членов. Также председатель ЦИК рассказал о поступивших в Центральную избирательную комиссию обращениях и заявлениях, а также результатах их рассмотрения.
В свою очередь, Е. Слобода рассказал о порядке и принципах работы миссии, ее формировании. Миссия будет осуществлять наблюдение на принципах политической нейтральности, самостоятельно и независимо, соблюдая законы страны пребывания.
Миссия продолжает наблюдение за ходом подготовки и проведения референдума и дальше будет информировать о своей деятельности.