Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսն առաջին անգամ ասել է, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի զորքերը կարող են ԻԼԻՊ-ի դեմ պայքարում դաշնակից դառնալ: Այս մասին հաղորդում է France 24-ը:
RTL-ի փոխանցմամբ, նույն օրը նրա սիրիացի գործընկեր Վալիդ Մուալեմը ողջունել է այդ հայտարարությունը:
«ԻԼԻՊ-ի դեմ պայքարի երկու ուղի կա. ռմբակոծում եւ ցամաքային ուժեր: Դրանք չեն կարող լինել մեր ուժերը, բայց կարող է լինել Սիրիական ազատագրական բանակը, արաբական սուննիները եւ, ինչու չէ, նաեւ ռեժիմը»,- հայտարարել է նա:
Ըստ France Presse-ի, Ֆաբիուսը նշել է, որ ԻԼԻՊ-ի դեմ պայքարում Ասադի բանակի մասնակցությունը պետք է դիտարկել «միայն իշխանության անցումային ժամանակահատվածի համատեքստում»:

French FM Laurent Fabius  has for the first time mentioned that the troops of Syrian President Bashar al-Assad can be used to fight ISIS, France 24 reports, citing Radio Television Luxembourg (RTL).
His Syrian counterpart Walid Muallem welcomed this statement today.
“Fighting ISIS has two ways: bombardment and land forces. These can’t be our forces, but those of the Free Syrian Army, Sunni Arabs and, why not, the regime [can do this],” he said.
This statement sharply stands out against the backdrop of the official statements by Paris since the beginning of the Syrian conflict.
Fabius told France Press that the participation of Assad’s Army in fighting ISIS should be considered “only in the context of the transition period of government and not otherwise.”