ԱՄՆ-ից սոցիալական մարդաբանները համարում են, որ էքստրավերտներն ավելի, քան ինտրովերտները, հակված են մանիպուլյատիվ հնարքներ կիրառել մարդկանց հետ շփման ընթացքում, տեղեկացնում է  Lenta-ն` վկայակոչելով The Independent-ին:
Գիտնականները հետեւել են բակալավրիատի 200 ուսանողի: Փորձարկվողները մասնակցել են մի խաղի, որը հնարավորություն էր տալիս փող վաստակել ընդհանուր բանկում գումար ներդնելու միջոցով: Առաջին դեպքում ուսանողներին թույլ էր տրվում չբացահայտել, թե ինչպես են ներդրել իրենց գումարային միջոցները, իսկ երկրորդ դեպքում դա անելը պարտադիր էր:
Պարզվել է, որ էքստրավերտները ավելի, քան ինտրովերտները հակված են սոցիալական իրավիճակն օգտագործել իրենց օգտին:  Այսպես` առաջին դեպքում էքստրավերտներն իրենց ավելի շատ փող էին թողնում, քան ինտրովերտները, իսկ երկրորդ դեպքում, ընդհակառակը, ցանկացել էին իրենց ավելի շռայլ ներկայացնել: Ինտրովերտները գրեթե երկու դեպքում էլ  չէին փոխել իրենց մարտավարությունը:
Իրենց հետազոտության մեջ գիտնականները փորձել էին պարզել, թե էքստրավերտների եւ ինտրովերտների վրա ինչ ազդեցություն են թողնում պարգեւներն ու պատիժները սոցիալական փոխազդեցության պայմաններում: Գիտնականները ենթադրում են, որ էքստրավերտների դիտարկված պահվածքը կապված է այն առանձնահատկությունների հետ, որ հատուկ են ազատ պայմաններում փոխազդեցությունից սոցիալական համագործակցության անցնելու վերաբերյալ էքստրավերտների պատկերացմանը:
Գիտնականները ենթադրում են, որ իրենց հետազոտության արդյունքները կարող են նոր հիպոթեզների հանգեցնել, որոնք վերաբերում են անհատական պահվածքային տարբերությունների առանձնահատկությունների կենսաբանության, ինչպես նաեւ անհատի եւ սոցիալական հաստատությունների միջեւ երկկողմանի փոխգործակցության ավելի լավ ընկալմանը:
Հոգեբանության մեջ ինտրովերտությունը եւ էքստրավերտությունը կապված են անհատի` դեպի ներքին (առաջին դեպքում) կամ արտաքին (երկրորդ դեպքում) աշխարհ կողմնորոշվածության հետ: Առաջին անգամ նման դասակարգում առաջարկել է շվեյցարացի հոգեբան Կարլ Յունգը: Մարդկանց ինտրովերտների եւ էքստրավերտների բաժանելու սկզբունքի հետ համամիտ են ոչ բոլոր գիտնականները:

Социальные антропологи из США посчитали, что экстраверты более склонны, чем интроверты, к использованию манипулятивных приемов при общении с людьми, сообщает Lenta со ссылкой на The Independent.
Ученые провели наблюдение за 200 студентами-бакалаврами. Испытуемые принимали участие в игре, позволяющей заработать деньги при помощи их вложения в общий банк. В первом случае студентам разрешалось не раскрывать свои действия по размещению своих денежных средств, тогда как во втором это делать было обязательно.
Оказалось, что экстраверты более, чем интроверты, склонны использовать социальную ситуацию в свою пользу. Так, в первом случае экстраверты оставляли себе больше денег, чем интроверты, тогда как во втором случае, наоборот, захотели показать себя более щедрыми. Интроверты в обоих случаях почти не поменяли своей тактики.
В своем исследовании ученые попробовали определить влияние на экстравертов и интровертов награды и наказания в условиях социального взаимодействия. Ученые полагают, что наблюдаемое ими поведение экстравертов связано с особенностями восприятия такими личностями перехода от взаимодействий в свободных условиях к социальному сотрудничеству.
Ученые полагают, что результаты их исследования могут привести к новым гипотезам, касающимся особенностей биологии индивидуальных поведенческих различий, а также лучшему пониманию двухстороннего взаимодействия между личностью и социальным институтом.
В психологии интроверсия и экстраверсия связаны с ориентированностью личности на внутренний (в первом случае) или внешний (второй случай) миры. Впервые такую классификацию предложил швейцарский психиатр Карл Юнг. С делением людей на интровертов и экстравертов согласны не все ученые.