Պեկինի բնակիչներին խորհուրդ են տվել տանից դուրս չգալ սմոգի պատճառով: Շաբաթ ցերեկը քաղաքի օդում վտանգավոր նյութերի խտությունը հասել է խորանարդ մետրում 296՝ տեղ- տեղ էլ 365 միկրոգրամի: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն անվտանգ է համարում խորանարդ մետրում 25 միկրոգրամ խտությունը:
Խիտ սմոգը դեռ ուրբաթ էր փակել քաղաքի փողոցները, բայց շաբաթ մասնիկների խտությունը առաջին անգամ է հասել այդքան բարձր մակարդակի: ԿԺՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը կանխատեսում է, որ հյուսիսային ուժեղ քամու պատճառով օդի աղտոտվածությունը շուտով կտարածվի ամբողջ նահանգի վրա, նաեւ որոշ հարեւան նահանգների վրա, հայտնում է BBC-ի Ռուսական ծառայությունը:
Պեկինի բնակիչները «Թվիթերում» հրապարակել են սմոգով պատված քաղաքի լուսանկարները՝ #Smog и #airpollution թեգով:
Չինովնիկները աղտոտվածության բարձր մակարդակները կապակցում են ջեռուցման սեզոնի սկզբի հետ: Աղտոտվածության հիմնական պատճառը ածխային ՋԷԿ-երն են: Բնապահպանական գերատեսչությունն էլ հայտնել է, որ ստուգումներ է սկսելու քաղաքի գործարաններում:
Պեկինի օդի աղտոտվածության ներկա մակարդակը ռեկորդային չէ Չինաստանի համար: Նոյեմբերի սկզբին Շենյան քաղաքում վտանգավոր միկրոմասնիկների խտության մակարդակը հասել էր խորանարդ մետրում 1.157 միկրոգրամի:

Жителям Пекина рекомендовано не выходить из своих домов из-за смога. В субботу днём концентрация опасных веществ в воздухе города составляла 296 микрограмм на кубический метр, а местами достигала 365. Всемирная организация здравоохранения считает безопасным уровень концентрации в 25 микрограмм на кубический метр.
Густой смог накрыл улицы города еще в пятницу, но в субботу концентрация частиц впервые достигла столь высокого уровня. Министерство охраны окружающей среды КНР прогнозирует, что вскоре загрязнение распространится на всю провинцию, а также на некоторые соседние из-за сильного северного ветра, передает Русская служба BBC
Жители Пекина публикуют в Твиттере фотографии окутанного смогом города с тегами #Smog и #airpollution.
Чиновники увязывают высокие уровни загрязнения с началом отопительного сезона. Большая часть загрязнения исходит от угольных ТЭЦ. Экологическое ведомство заявило, что проверит уровни эмиссий на заводах города.
Нынешний уровень загрязнения в Пекине не рекордный для Китая. В начале ноября уровень концентрации опасных микрочастиц в городе Шэньян на северо-востоке страны достиг 1,157 микрограмм на кубический метр.