Սիրիայից հազարավոր փախստականներ առաջիկա շաբաթներին կժամանեն Կանադա եւ կառավարության պարզեցված ծրագրով ապաստան կստանան Մոնրեալում եւ Տորոնտոյում:
The  Globe and Mail պարբերականը հաղորդում է, որ Մոնրեալ տեղափոխվող փախստականների երկու երրորդը սիրիահայեր են:  Նրանց ֆինանսավորումը իր վրա է վերցրել տեղի հայ համայնքը:
«Փախստականներից շատերին մենք նույնիսկ չենք հանդիպում: Նրանց ժամանումից անմիջապես հետո ֆինանսավորող խմբերը դիմավորում են նրանց օդանավակայանում եւ դրանից հետո նրանք անհետանում են մեր տեսադաշտից»,- պարբերականին ասել է միգրացիոն հարցերով զբաղվող կանադացի պաշտոնյան։
Ըստ պարբերականի՝ նախապես կազմված ցուցակներով Կանադա ժամանող սիրիացի փախստականների շատ փոքր տոկոսն է ֆինանսավորում ստանում կառավարությունից: Փախստականների ֆինանսական կարիքները սովորաբար հոգում են տեղի համայնքները:

Thousands of refugees from Syria being welcomed to Canada under the federal expedited plan will land in Montreal or Toronto.
The  Globe and Mail daily of the country informed that about two thirds of those arriving in Montreal are Syrian Armenians, and the local Armenian community has assumed their sponsorship.
“We don’t see much of them,” said Stephan Reichhold, the director of an umbrella group of 100 agencies serving newcomers to Quebec. “They arrive, they’re picked up by their sponsor group from the airport and then they disappear from our radar.”
According to the document obtained by the daily, only 311 of the people slated to arrive in Canada by the end of this year are sponsored solely by the Canadian government.