Մեծ Բրիտանիան Դանիայի, Էստոնիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Նիդեռլանդների եւ Նորվեգիայի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել 10 հազար զինծառայողից բաղկացած միացյալ կորպուս ստեղծելու մասին:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի, Փոխըմբռնման մասին համապատասխան հուշագիրը Լոնդոնում ստորագրել են նոր կազմավորումը ձեւավորող երկրների պաշտպանության նախարարները, որոնք մասնակցելու են ճգնաժամային տարբեր իրավիճակների լուծմանը:
Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարար Մայքլ Ֆելոնի խոսքով, նոր կազմավորումը կողմերին թույլ կտա ավելի լավ իրականացնել տեղեկատվության, ունակությունների եւ ռեսուրսների փոխանակումը: Այն իրավունք կունենա մարտական զենք, զսպման սովորական միջոցներ կիրառել, մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել:

Великобритания договорилась с Данией, Эстонией, Латвией, Литвой, Нидерландами и Норвегией о создании объединенного экспедиционного корпуса численностью 10 тысяч военнослужащих.
Соответствующий меморандум о взаимопонимании был подписан в Лондоне министрами обороны стран, формирующих новое подразделение, которому предстоит участвовать в разрешении различных кризисных ситуаций, сообщает ТАСС
По словам главы оборонного ведомства Соединенного Королевства Майкла Фэллона, новая структура позволит сторонам лучше осуществлять обмен информацией, навыками и ресурсами. Новое подразделение будет обладать правом использования боевых вооружений, обычных средств сдерживания и оказания гуманитарной помощи.