Ֆրանսիայում երեք ամսով մտցված արտակարգ դրության ռեժիմը կարող է երկարաձգվել: Այդ մասին երեքշաբթի ասել է այդ երկրի վարչապետ Մանյուել Վալսը:
«Մենք գործելու ենք`  ահաբեկչական սպառնալիքին համապատասխան: Ոչ մի տարբերակ չեմ բացառում», - ասել է նա «Եվրոպա-1» ռադիոընկերության եթերում` պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք նշված ժամանակի ավարտին վերացվելու է արտակարգ դրությունը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ֆրանսիայում արտակարգ դրության ռեժիմը մտցվել է նոյեմբերի 13-ի Փարիզի ահաբեկչական գործողություններից հետո` երեք ամսով, մինչեւ փետրվարի  26-ը: Խորհրդարանը համարյա միաձայն քվեարկել է երկրի կառավարության համապատասխան առաջարկի օգտին:
Արտակարգ դրության պայմաններում զգալիորեն ընդլայնվում են անվտանգության մարմինների լիազորությունները, հնարավորություն է տրվում առանց իրավապահ մարմինների թույլտվության անսպասելի խուզարկություններ կատարելու: Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր ներքին գործերի նախարար Բեռնար Կազնեւը, Փարիզի ահաբեկչական գործողություններից հետո ֆրանսիական ոստիկանությունը ավելի քան 1,2 հազար խուզարկություն է իրականացրել եւ  165 մարդ է ձերբակալել: Արդյունքում առգրավվել է   230 միավոր հրազեն, պարզաբանել է նախարարը:
Փարիզում կլիմայի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի համաշխարհային համաժողովից երկու օր առաջ տնային կալանք է տրվել «կանաչներից»  24 ակտիվիստի: Տվյալ որոշումն ընդունվել էր արտակարգ դրության ռեժիմին համապատասխան, պարզաբանել են ՆԳՆ-ից:  Համաժողովի ընթացքում չեղյալ են համարվել նաեւ բազմաթիվ ցույցեր, ինչը  միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունների լուրջ քննադատությանն է արժանացել:
«Սկզբում մեզ հասկացրին, որ զանգվածային միջոցառումների կազմակերպումը մեծ ռիսկի հետ է կապված, եթե նկատի առնենք վերջերս Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունները:  Մենք ըմբռնումով մոտեցանք սահմանափակող միջոցներին, - պարզաբանել է Ֆրանսիայում «Գրինփիսի» բաժանմունքի ղեկավար Ժան-Ֆրանսուա Ժուլիարը: Սակայն այժմ մտածում ենք, որ Ֆրանսիայի իշխանությունները փորձում են երկրում արտակարգ դրության ռեժիմն  օգտագործել սահմանափակելու համար գագաթնաժողովի շրջանակում բնապահպանների բողոքի տարբեր ցույցերը»:
Ֆրանսիայում արտակարգ դրությունը դադարեցվել է
130 մարդ զոհվել էր, ավելի քան 350-ը՝ վիրավորվել…
Ֆրանսիայում ԱԺ ընտրություններում անվտանգությունը կապահովեն 50.000 զինվորներ
Քվեարկությունն անցկացվելու է արտակարգ դրության ռեժիմի գործողության պայմաններում...
Օլանդը հատուկ ծառայություններից պահանջել է Ֆրանսիայում ահաբեկչություններ թույլ չտալ
Օլանդը հատուկ ծառայություններից եւ անվտանգության ուժերից պահանջել է բոլոր ջանքերը ներդնել Ֆրանսիայում նոր ահաբեկչություններ թույլ չտալու համար…
2015թ. ահաբեկչություններից հետո 1.5 մլն-ով պակաս զբոսաշրջիկ է այցելել Փարիզ
Միայն Ճապոնիայից զբոսաշրջիկների թիվը կրճատվել է 41.2%-ով...
Ֆրանսիայում արտակարգ դրությունը կերկարաձգեն մինչեւ 2017թ. հուլիսի 15-ը
Երկրում արտակարգ դրության ռեժիմ է սահմանվել անցյալ տարվա նոյեմբերի 13-ի ահաբեկչություններից հետո...
Օլանդը Փարիզի Stade de France-ի ահաբեկչության զոհերին նվիրված հուշատախտակ է բացել
Դրա վրա փորագրված է 63-ամյա վարորդ Մանուել Դիասի անունը, որն այդ օրն իրականացրած ահաբեկչությունների շարքի առաջին զոհն էր…

Режим чрезвычайного положения во Франции, введенный сроком на три месяца, может быть продлен. Об этом сообщил во вторник премьер-министр Манюэль Вальс.
«Мы будем действовать в зависимости от террористической угрозы. Не исключаю никаких вариантов», - сказал он в эфире радиокомпании «Европа-1», отвечая на вопрос, будет ли отменен режим в указанный срок, передает ТАСС
Режим ЧП во Франции был введен после терактов в Париже 13 ноября сроком на три месяца - до 26 февраля. Парламент проголосовал за соответствующее предложение правительства страны почти единогласно.
Данные меры значительно расширяют полномочия сил безопасности, позволяют проводить внезапные обыски без разрешения органов юстиции. Как сообщил ранее глава МВД Бернар Казнёв, после терактов в Париже французская полиция провела более 1,2 тысячи обысков и произвела 165 задержаний. В результате было изъято 230 единиц огнестрельного оружия, уточнил министр.
За два дня до открытия Всемирной конференции ООН по климату в Париже под домашний арест были посажены 24 активиста от «зеленых». Данное решение было также принято в соответствии с режимом ЧП, пояснили в МВД. Также были отменены многочисленные манифестации в период конференции, что вызвало серьезную критику со стороны международных неправительственных организаций.
«Вначале нам дали понять, что организация массовых мероприятий сопряжена с большим риском, принимая во внимание произошедшие недавно в Париже теракты. Мы отнеслись с пониманием к ограничительным мерам, - уточнил глава отделения «Гринпис» во Франции Жан-Франсуа Жюльяр. - Однако, теперь мы думаем, что власти Франции пытаются использовать режим чрезвычайного положения в стране, чтобы ограничить различные акции экологов «на полях» саммита».
Во Франции отменили ЧП
Во Франции в среду, 1 ноября, перестал действовать режим чрезвычайного положения...
Во Франции 2000 полицейских обеспечат порядок во время парламентских выборов
Голосование будет проходить в условиях действия режима чрезвычайного положения, которое было введено в стране после террористических атак в 2015 году…
Олланд потребовал от спецслужб не допустить терактов во Франции
Были рассмотрены меры по предотвращению в этот период возможных терактов, направленных против нашей страны и граждан…