Ադրբեջանական Նարդարան բնակավայրում տեղի ունեցող իրադարձություններում, իհարկե, նաեւ սոցիալական գործոն կա. նշվում էր, որ դա կրոնական գործոն է, բայց պարզվեց, որ հարցը սոցիալական է: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ռուսաստանցի քաղաքագետ Ալեքսանդր Սկակովը:
Նրա խոսքով, պայթյունավտանգ կապ կա: «Այսինքն՝ գլխավորն Ադրբեջանի կայունության դեմ սպառնալիքն է, երբ երկու գործոններ՝ կրոնական եւ սոցիալական, համատեղվում են, իսկ մենք հիմա դա տեսնում ենք: Կարծում եմ՝ այս պայմաններում այն, որ իշխանությունները ժամանակին երկխոսության չգնացին, մեծ սխալ էր»,- ընդգծեց Սկակովը:
Հարցին, թե ինչ հետեւանքների կբերեն վերոնշյալ իրադարձությունները, քաղաքագետը պատասխանեց. «Նարդարանի իրադարձություններն ինքնին որեւէ բանի հանգեցնել չեն կարող: Բայց այն, որ դրանք առաջին ծիծեռնակներից են, որոնք կարող են շարունակություն ունենալ, լուրջ սպառնալիք է»:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Բաքվից 30 կմ հեռավորությամբ գտնվող Նարդարանում վնասազերծվել է իսլամականների խումբ, որը մի շարք սադրանքներ, ահաբեկչական գործողություններ ու զանգվածային անկարգություններ էր ծրագրում: Գործողության հետեւանքով 4 ցուցարար եւ 2 ոստիկան է զոհվել: Դրանից հետո Ադրբեջանի կենտրոնական լրատվամիջոցներում հիստերիա բարձրացավ, իբր, պետականությունը խարխլելուն ուղղված արտաքին արշավի մասին: Իշխանությունների ուժային գործողությունը շարունակվել է նաեւ դեկտեմբերի 1-ին:

В событиях в азербайджанском поселке Нардаран, конечно, имеет место социальный фактор: отмечалось, что это фактор религиозный, а оказывается, это вопрос социальный. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил российский политолог Александр Скаков.
По его словам, есть взрывоопасная связь. «То есть самая главная угроза для стабильности в Азербайджане – это когда два фактора, религиозный и социальный, совмещаются, а это мы сейчас и видим. В этих условиях, я думаю, то, что власть не пошла вовремя на диалог, это было ее ошибкой», - подчеркнул Скаков.
На вопрос о том, к каким последствиям могут привести вышеупомянутые события, политолог ответил: «Сами по себе события в Нардаране ни к чему привести не могут. Но, видимо, то, что это одна из первых ласточек, которые могут иметь дальнейшее продолжение, является серьезной угрозой».
Ранее сообщалось, что в поселке Нардаран Сабунчинского района города Баку обезврежена «радикальная исламистская группировка», готовившая, по версии алиевского клана, серию провокаций, терактов и массовых беспорядков. В ходе операции погибли четверо протестующих и двое полицейских. После этого в центральных СМИ Азербайджана, которые все без исключения подчиняются Администрации президента, началась истерия по поводу якобы имеющей место внешней кампании, направленной на подрыв государственности. Силовая операция властей продолжилась и 1 декабря.