Երեւանի Ազատության հրապարակից մեկնարկեց սահմանադրական փոփոխությունների դեմ պայքարող «Նոր Հայաստան» հանրային փրկության ճակատի երթը: (ֆոտոռեպորտաժ)
Երթից առաջ ելույթ ունեցողները հանրահավաքի մասնակիցներին զգուշացրին ուշադիր ու զգոն լինեն, չտրվել սադրանքների, միասնական քայլել, օգնել միմյանց:
Երթը գլխավորում են Հիմնադիր խորհրդարանի անդամները եւ «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Երթն ուղեկցում են մեծ թվով ոստիկաններ։
Երթի մանսակիցներն իրենց հետ տանում են ՀՀ դրոշները, «Պայքարը կյանք է, անտարբերությունը՝ մահ», «Ազգը կամ տականքը» գրությամբ պաստառներ:
NEWS.am-ի թղթակիցը հաղորդում է, որ Ազատության հրապարակում հանրահավաքի մասնակիցների հերթապահ խումբ է մնացել:
Հիշեցնենք, որ շարժումը քաղաքապետարանից թույլտվություն է վերցրել նաեւ հրապարակում վրաններ տրամադրելու վերաբերյալ: Քաղաքապետարանը մերժել է դիմումը:
Երթից հետո կազմակերպիչները նախատեսում են շուրջօրյա հանրահավաքներ սկսել Ազատության հրապարակում:
Նշենք, որ ըստ կազմակերպիչների՝ այսօր տրվելու է համապետական շուրջօրյա հանրահավաքների սկիզբը, եւ նրանք չեն հեռանալու, մինչեւ չհասնեն իշխանափոխության:
«Նոր Հայաստան» հանրային փրկության ճակատի ձեւավորած «Ընդդիմության միասնական շտաբի» կազմում են «Ժառանգություն» կուսակցությունը, Հիմնադիր խորհրդարանը, «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցությունը, «Ոտքի՛, Հայաստան» քաղաքացիական շարժումը: Հանրահավաքին մասնակցում են նաեւ  ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը, հանրահավաքին ուղերձ հղեց ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանը։
Հիշեցնենք, որ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն տեղի կունենա դեկտեմբերի 6-ին: Նոր սահմանադրությամբ նախատեսվում է անցում կատարել կառավարման խորհրդարանական համակարգի:

С площади Свободы в центре Еревана стартовало шествие фронта «Новая Армения» против конституционных реформ (фоторепортаж).
Перед началом шествия выступающие предупредили митингующих об осторожности и призвали не поддаваться на провокации, шагать вместе и помогать друг другу.
Впереди шествия – члены Учредительного парламента и лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян. За шествием следит большое число полицейских.
Манифестанты несут флаги Армении, плакаты «Борьба – это жизнь, безразличие – смерть», «Народ или негодяй».
Как сообщает корреспондент Новости Армении - NEWS.am, на площади Свободы осталась дежурная группа участников митинга.
Напомним, движение запросило у мэрии разрешения разбить палатки на площади. Мэрия отклонила его.
Ранее организаторы митинга заявляли, что с сегодняшнего дня митинг станет круглосуточным.
В составе «Единого штаба оппозиции» – партия «Наследие», Учредительный парламент, партия «Демократическая родина», Гражданское движение «Вставай, Армения!».
Инициатива «Не проведёте», тоже выступающая против реформ, но отдельно от «Единого штаба», и к которой присоединился и Армянский национальный конгресс, объявила, что 1 декабря придёт на площадь поддержать «Новую Армению». Митинг этих сил пройдёт 3 декабря.
Напомним, референдум по конституционным реформам пройдёт 6 декабря. Его самое обсуждаемое положение – переход на парламентскую систему государственного управления.