Չպետք է մտածել, որ Հայաստանի տնտեսությունը կարող է մշտապես օգտվել պատժամիջոցների հետեւանքներից: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 12-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է տնտեսագետ Աշոտ Եղիազարյանը:
Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը 2014-ին հասել է 300 մլն դոլարի, հիմնականում գյուղատնտեսական ապրանքների եւ դրանց մշակման հաշվին (արտահանման մոտ կեսը բաժին է հասել կոնյակին, մնացածը՝ թարմ մրգերին ու բանջարեղենին, ինչպես նաեւ պահածոներին): «Դա կարելի է Հայաստանի գյուղատնտեսության առավելագույնը համարել»,-ընդգծել է տնտեսագետը:
«Մենք Ռուսաստանի հետ չունենք հուսալի տրանսպորտային կապ: Մեր երկաթուղին անմրցունակ է, իսկ Վերին Լարսի անցակետը ժամանակ առ ժամանակ փակվում է»,-հավելել է նա:
Արտահանման աճին խանգարում է նաեւ ռուս սպառողների գնողունակության կրճատումը՝ ռուբլու փոխարժեքի անկման պատճառով, ամփոփել է Եղիազարյանը:

YEREVAN. - One shouldn’t think that Armenia’s economy can always capitalize on the effect of sanctions, economist Ashot Yeghiazaryan told Armenian News – NEWS.am today.
Export from Armenia to Russia reached $300 mln in 2014, mainly at the expense of agricultural products and their processings (almost half of the export included brandy, the rest including fresh fruit and vegetables, as well as canned food). “This can be considered as the limit for Armenia’s agriculture,” he said.
“We don’t have a reliable transportation link with Russia. Our railway is uncompetitive and Upper Lars checkpoint is closed from time to time,” the expert said.
According to Yeghiazaryan, the growth of export is also impeded by the reduction of the purchasing power of Russian consumers due to the ruble rate fall.